Meme Kanseri Nedir?

9 Aralık 2021

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri en çok ölüm oranına sahip kanser türlerinden biridir. Tüm dünyada akciğer kanseri en sık görülen kanser türüdür. Meme kanseri ise akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser türüdür. Tüm dünyada her sene yaklaşık olarak 2 milyon kadın meme kanserine yakalanmaktadır. Türkiye de ise bu sayı 20 bin kadın olarak belirtilmektedir. Sadece kadınlarda değil erkeklerde de bu kanser türü görülebilmektedir. Fakat erkeklerin yalnızca %1’i oranında görülmektedir. Diğer tüm kanser türlerindeki gibi meme kanserinde de erken teşhisin önemi çok büyüktür. Eken teşhis yapılması durumunda iyileşme oranı yüksek olabilmektedir. Her kadının meme kanseri riskine karşın düzenli olarak kontrole gitmesi önerilmektedir. Aynı zamanda evde yapılabilecek elle muayene ile de kadınlar meme kanseri gibi bir durumlarının olup olmadığını tahmin edebilmektedirler.

Meme Kanseri

Meme kanseri memenin içerisinde bulunan süt kanallarını ya da süt bezlerini çevreleyen hücrelerin normalden fazla şekilde çoğalması ya da yapılarının bozulmasına denilmektedir. Bu durum aynı zamanda diğer organlara da yayılabilmektedir. Bu nedenle tehlikeli bir durumdur. Meme kanseri genelde erken dönemlerinde belirti vermemektedir. Fakat mamografiler ile birlikte bir kitlenin varlığı fazla gelişmeden saptanabilmektedir. Bu yüzden kadınların düzenli olarak kontrole gitmesi son derece önemlidir. Kontrole veya taramaya gidilmediği sürece meme kanseri ileriki evrelerde belirti vermektedir. Bu da iyileşme oranını düşürebilmektedir. Memede oluşan kitle zamanla büyüyerek diğer organlara da yayılabilmektedir. Bu yüzden meme kanserinde erken teşhis çok önemlidir.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri ilk evrelerinde herhangi bir belirti vermemektedir. Memenin içerisinde yer alan kitle büyüdükçe yani kanserin evresi ilerledikçe belirtiler gözükmeye başlamaktadır. Meme kanserinde en çok karşılaşılan belirtiler ise şu şekilde olmaktadır;

  • Koltuk altında ya da memede ele şişlik gelmesi,
  • Memenin ucundan bir akıntı gelmesi,
  • Memelerde asimetrik büyüme ya da şekil bozukluğu,
  • Memelerin başında egzamaya benzer kuruluk, döküntü ya da soyulma görülmesi,
  • Meme ucunda renk değişiklikleri ve çökme,
  • Meme başında yara,
  • Memede kızarıklık ya da ödem görülmesi meme kanseri belirtilerindendir.

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri tedavisinde önemli olan kanserin hangi evrede olduğudur. Evreye göre bir tedavi yöntemi belirlenmektedir. Kanserin erken evrelerinde tedaviler memedeki tümörün çıkartılması ile yapılmaktadır. Memede tümörün çok fazla büyümesi durumunda ise tüm meme alınarak tümör çıkartılmış olmaktadır. İleri evrelerde meme kanserinde ise ilk olarak hastalara kimyasal tedavi verilerek tümörün gelişmesi engellenir. Daha sonra duruma göre cerrahi müdahale yapılır. Meme kanserinde tümöre ne kadar erken müdahele edilir ise sonuç o kadar olumlu olacaktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...