Merkez Bankası Ekonomiyi Nasıl Etkiler?

6 Nisan 2022

Merkez Bankası Ekonomiyi Nasıl Etkiler?

Merkez bankasının ekonomiyi etkilemek için kullandığı araçlar birbirinden farklı kategorilerde değerlendirilmektedir. Tüm ülke ekonomilerinin merkez bankalarının asli görevlerinden birini güncel piyasayı analiz ederek gerekli noktalarda merkez bankası araçlarını kullanarak ekonomiye müdahale edebilmektedirler. Merkez Bankası Ekonomiyi Nasıl Etkiler? Sorusunu cevabını bir kaç maddede değerlendirmek gerekmektedir. Bu açıklamaları yazımızın devamında bulabilirsiniz. Merkez bankasının finansal kuruluşlara borç verme aşamasında kullandığı bir faiz oranı bulunmaktadır. Gerekli zamanlarda bu faiz oranlarında değişime gitmek sureti ile ekonomiye müdahale edebilmektedir. Merkez bankasının belirlediği bu oranlar piyasada oluşan fiyatların belirlenmesi aşamasında önemli olmaktadır. Merkez bankası yaptığı faiz değişimleri ile piyasada fiyat oluşumlarını nasıl belirlediği konusunda gelirsek;

  • Merkez bankası kurumunun kısa vadeli borçlanma faizlerinde yaptığı değişiklik finansal kurumların borç verme faiz oranlarını etkilemektedir. Örneğin yapılan faiz artışları borç veren finansal kurumların kredi faizlerinin artması sonucunu doğuracağı için piyasanın daha yüksek faizle borçlanmasına neden olacaktır. Bu da talebin düşmesine sebep olacak ve zamanla piyasanın soğumasına sebebiyet verecektir. Bu noktada tasarrufa giden paralarda da genişleme olmaktadır. Tam tersi durumda merkez bankasının bu sefer faizlerde indirim yaptığını farz edersek bu seferde kredi veren kurumların daha düşük oranla kredilerini sunması ile krediye talep fazla olacaktır. Bu da ekonomide talebi arttırarak fiyatların yükselmesine etki edecektir.
  • Merkez bankası kararlarının bir diğer etkisi de hisse senedi ve tahvil piyasasına olmaktadır. Merkez bankasının faizleri yükseldiğinde hisse senetlerinin ve tahvillerin değerinde düşüş gözlemlenmektedir. Böylece bu varlıklara sahip olan kesimin mal varlığında azalma olduğundan otomatik olarak taleplerde düşüş meydana gelmektedir.
  • Merkez bankasının ekonomiyi etkilemesinin bir diğer yolu da dövizlerin fiyatları üzerine olmaktadır. Örneğin merkez bankasının faizleri arttırdığı zaman yurtdışı ülkelerden ülkeye para giriş olmaktadır. Bu durumda ülke para birimi değer kazanarak döviz fiyatlarında düşüş gözlemlenmektedir.
  • Son olarak merkez bankasının faizler kanalı ile yaptığı değişiklikler piyasaya beklenti yönlü yön vermektedir. Örneğin yapılan faiz artışları piyasa tarafından enflasyon ile mücadele olarak algılanarak fiyatların geri geleceği beklentisi oluşmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...