Merkez Bankası Parası Nedir?

30 Mart 2022

Merkez Bankası Parası Nedir?

Merkez Bankası ülkelerin para politikalarını belirlemede en önemli ve yegâne kurum olduğundan alınan kararlar ekonomi çevrelerince yakın takipte olmaktadır.

Merkez bankası parası nedir, önemi ve ne anlama geldiği merak ediyorsanız bu içeriğimizde sizlere göre kısa bir bilgilendirme hazırladık. Bankaların merkez bankası içerisindeki hesaplarında tutmuş oldukları mevduatların ve merkez bankasının dolaşıma sürdükleri paranın toplamına merkez bankası parası denmektedir.

Merkez Bankası Parası Nasıl Meydana Gelir?

Merkez bankası parası oluşum süreci kısaca bankalar ile merkez bankası arasındaki parasal alışverişten kaynaklanır. Buna göre bankalar merkez bankasından borç alırlar. Ardından banka, alınan borç karşılığında bir teminat getirmek ve faiz ödemek zorunda kalır. Bunun yanı sıra merkez bankası parası, merkez bankasının bankalardan döviz ya da tahvil gibi varlıkları satın alınması durumunda da artmaktadır. Bu durumlar hakkında detaylı bilgileri TCMB ana sayfası üzerinde bilgilendirme metinleri üzerinde de edinebiliriz.

Merkez Bankası Paraları Nasıl Kullanılır?

Peki, bankalar neden merkez bankası içerisinde para bulundurmaktadır merak ettiniz mi? Merkez bankası parası nedir sorusu genelde ekonomi okuryazarlığı elde etmek isteyen bireyler tarafından merak edilmektedir. Bu sorunun yanıtı ise şöyle olmaktadır; bankalar ilk olarak, sahip oldukları mevduatların bir kısmını Merkez Bankası üzerindeki hesaplarında tutmaları gerekir. Bu bir zorunluluktur. Mevduatların ne kadarının bu hesaplarda tutulması gerektiğini de merkez bankası belirlemektedir. Buna da zorunlu karşılık oranı denmektedir. Bankaların yaratmış oldukları kaydi para arttıkça merkez bankası içerisinde tutmaları gereken zorunlu karşılık miktarları da artmaktadır. İkinci işlem ise müşteriler bankalardan nakit para talebinde bulunurlar. Bu şekilde bankalar merkez bankası içerisindeki hesaplarını kullanmak isterler. Ve son olarak da bankalar birbirleriyle yapmak istedikleri işlemler içinde merkez bankası içerisindeki hesaplarında bulunan paraları kullanmak isterler. Bu durumlarda para, bankaların merkez bankasında bulunan hesapları arasında aktarılır. Böylece nakit değişimi olmadan yani yapılmadan işlemler tamamlanmış olmaktadır. Merkez bankası parası işte bu durumlarda ortaya çıkmaktadır. Merkez bankasının parası ve kullanım detayları kimlere aittir hakkında detaylı bilgiler için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası internet sitesini kullanabilirsiniz. İlgili diğer içeriklerimiz ise bloğumuz üzerinde bulabilirsiniz. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...