Mesane Kanseri Nedir?

18 Kasım 2021

Mesane Kanseri Nedir?

İdrar torbası olarak ta bilinen mesane, vücutta böbreklerden süzülen idrarı depolayan, kasılmak suretiyle depoladığı idrarın dışarı atılmasını sağlayan organdır. Mesanenin içi kendine has bir hücre tabakasıyla kaplıdır. Mesane 'küçük pelvis' adı verilen boşlukta karın bölgesinin alt kısmında bulunmaktadır. Mesane elastik bir yapıya sahiptir ve iç içe geçmiş düzensiz kas liflerinden oluşur. Bu kas lifleri sayesinde genişleyip büzülebiliyor. Dört yüzeyi vardır.

 

Mesane kanseri mesanenin içini kaplayan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla sağlam dokuları işgal etmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır. %90 oranında bu şekilde ortaya çıkan mesane kanseri, uzun süreli enfeksiyon ve irritasyona maruz kalma ya da uzun süreli sigara ve kimyasala maruz kalmak suretiyle de ortaya çıkabilmektedir. Mesane kanserinin 3 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

  • Üropiteliyal karsinom: Mesane duvarını kaplayan hücrelerde görülür.
  • Yassı epitel hücreli karsinom: Uzun süreli enfeksiyon ve kimyasala bağlı kalındığında ortaya çıkan kanser türü.
  • Adenokarsinom: Mesane içindeki salgı hücrelerinde görülen kanser türü.

Farklı nedenlere bağlı olarak sıra dışı hücre çoğalmasıyla tümör oluşturarak gelişen bir kanser türüdür. Mesane kanseri nedenleri arasında sigara kullanmak ve kimyasallara maruz kalmak şeklinde iki önemli madde sayılabilir. 

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanseri belirtileri, arasında en çok bilineni idrarda kan görülmesidir. Bu kanama 'hematuri' olarak adlandırılır. Kanama ağrısız şekilde aralıklarla görülebilir. Bazen gözle görülemeyecek derece de az miktarda olan bu kanamalar mikroskobik boyutlarda olabilmektedir. Süreklilik arz etmeyen bu kanama ağrı yapmadığı için ve az miktarda olduğundan çoğu zaman hasta tarafından fark edilmez. Daha nadir olarak görülse de kanamaya ek olarak idrar yaparken yanma, zorlanma hissi görülebilir. Bu belirtiler hepsi bir araya geldiğinde mesane kanserinden şüphe duyulabilir. Ancak bütün bu belirtiler kesinlikle mesane kanseri olduğunuz kanısına varmanız için yeterli değildir. Çoğu zaman bu belirtiler enfeksiyon nedeniyle ve kadınlarda adet dönemi zamanlarında görülebilmektedir. 

Hastalar genellikle ağrı duymuyorlar ve gözle görülür bir kanama yaşamıyorlarsa doğal olarak bu durumdan şüphelenmemektedirler. Ancak hastaneye başka tahliller yaptırmaya gittiklerinde ortaya çıkabilmektedir. Mesane kanserinin başka semptomları da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • İdrara sık çıkma
  • İdrarla birlikte kan pıhtıları gelmesi
  • Kilo kaybı
  • Mesane ve bağırsak kontrolünün kaybedilmesi
  • İdrara çıkma zorluğu
  • İdrar miktarında azalma
  • İlerleyen vakalarda kalça, sırt, kaburga veya üst baldırda sertlik ve ağrı şeklinde seyredebilir.

Bu semptomlar daha öncede belirttiğimiz üzere kesin mesane kanseri olduğunuz tanısını ortaya çıkarmaz. Ancak tedbir amaçlı saydığımız belirtiler sizin de yaşadığınızı düşünüyorsanız hekiminize başvurmanızda fayda vardır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...