Meteoroloji Nedir?  

5 Nisan 2022

Meteoroloji Nedir?  

Hava durumunun sürekli değişkenlik göstermesi ile hava durumu önem kazanmıştır. Hava durumunu tahmin edilmesinde büyük rol oynayan meteoroloji hakkında ise Meteoroloji Nedir? soruları gün yüzüne çıkmıştır.  

Meteoroloji, atmosferdeki hava olaylarının oluşumunu, gelişimini, değişimlerini ve nedenlerini inceleyen ve bu hava olaylarının sonuçlarını biyolojik ve dünya perspektifinden inceleyen bilim dalıdır. Meteorolojik olaylar eski çağlardan beri insan hayatını etkilemiş ve insanlar dünyanın atmosferik olaylarının nedenlerini o zamanın şartlarına göre incelemiş ve araştırmışlardır. Bu amaçla çeşitli gözlem ve teftişlerle hava olaylarını önceden tahmin etmenin, olumlu etkilerinden yararlanmanın, olumsuz etkilerinden kurtulmanın ve kendilerini korumanın yollarını aramaya çalışırlar. Günümüzde meteorolojik hizmetler tamamen bilimsel yöntemler ve uluslararası işbirliği ile yürütülmektedir. Bugün yaklaşık 10.000 kara istasyonu günde 24 saat çalışıyor, açık denizlerde 6.000'den fazla gözlem gemisi çalışıyor ve 1.000'den fazla hava istasyonu yüksek irtifa sondajı yapıyor.  

Meteoroloji Ne İş Yapar?  

Meteoroloji tahminleri ile birçok kişi işlerini hava durumuna göre ayarlamaktadır. Meteoroloji yalnızca hava durumu değil özellikle atmosferin alt katmanlarında meteorolojik olayların oluşumunu ve seyrini inceler ve kısa vadeli tahminler oluşturmayı amaçlar. Matematik, coğrafya, istatistik ve fizik kullanır.  

Meteorolojide Kullanılan Aletler Nelerdir?  

Atmosfer rasatları, yüzyıllar boyunca, havayı gözlemlemek, havayı anlamak ve tahmin etmek için kullanılmıştır. En önemli yönü sıcaklık, atmosferik basınç, nem, rüzgar hızı ve yer istasyonlarında aletlerle ölçülen yöndür. "RawinSonde" sistemi daha sonra geliştirilmiştir. Bu sistemle, atmosferik dalgalanmalardaki sıcaklık, basınç ve nem değerleri ölçülür. Rüzgarın ve yerçekiminin yüksek bir atmosferdeki yönü, kabarcık sistemi ile açıyla ölçülür. Bu ölçümler (temel), meteorologları sadece yeryüzünde değil, aynı zamanda farklı atmosfer seviyeleri ve neler olduğunu temel bilgiler sağlar. Uzaktan algılama yöntemleri uzaktan sensör yöntemiyle yapılabilir olmasına rağmen, RAWINSONDE sistemleri şu anda meteorolojinin temel araçlarıdır.  

Uçak, radarlar, uydular ve bilgisayarlar, meteorologlar için bilgi ve tesisler sağlayan en önemli sistemlerdir. Dünyanın en önemli ve en hızlı bilgisayarları atmosferde ve hava tahminlerinde çalışmak için kullanılır. Meteoroloji nedir ve diğer soruların cevabını bu yazımızda sizler için paylaştık.  
 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...