Meyvelerin Sağlığımız Üzerinde Olumlu Etkileri

8 Ocak 2022

Meyvelerin Sağlığımız Üzerinde Olumlu Etkileri

Meyve yemenin faydaları daima vurgulanan oldukça önemli bir konudur. Meyvelerin vücuda olan etkisi, çok mühimdir. Hamilelik döneminde, hastalıkta ve okul çağında tüketilecek meyveler vücut fonksiyonlarının da sağlıklı bir biçimde işlemesini destekler. Meyvelerdeki vitamin ve mineraller de sağlıklı bedenin şifreleridir. Mevsim meyvelerini taze tüketerek hastalıkların önüne geçilebilir.

Meyvenin Sağlığa Etkisi

İncir: Kokusuyla dahi kendine hayran eden incir, sağlığa etkisi ile de asından söz ettirir. İncirde büyük derecede posa bulunur. Posalı yapısı sayesinde sindirim sistemi sağlığı için önemlidir. Kemik ve de diş sağlığını korumak adına inciri çokça tüketmesi önerilir.

Portakal: Portakalın kendisinin ve meyve suyunun faydalarıyla da pek çok hastalık kolaylıkla atlatılabilir. Taze olarak içilen portakal suyu, vücuttaki enfeksiyonları kısa süre içinde atmanızı sağlar. Ayrıyeten cildi yenileme özelliği bulunur. C vitamini denildiği zaman akıllara gelen portakal, kansızlık yaşayanların doğal ilacıdır. Kolesterolün yükseldiği durumlarda çokça portakal tüketebilirsiniz.

Elma: Elma, her mevsimde görebileceğiniz bir meyvedir. C ve E vitamini açısından bilinen olma elma, ağrı kesicilik özelliğiyle dikkat çeker. Kan şekerini dengelemesi ile diyabet hastaları adına doğal bir ilaçtır. Bağırsak sağlığını korumak ve kemikleri daha da güçlendirmek için elma meyve tabaklarında eksik edilmemelidir. 

Muz: Muz, açısından oldukça zengin bir meyvedir. Muzun hücrenin yenilenmesi ve hücre oluşumunda etkisi çoktur. Yara ve sivilce geçirmede etkilidir. Uyku sorunlarında da sıkça önerilen muz yüksek tansiyonu düşürüp dengeler.

Ananas: Ananas, vücut üzerinde biriken suyu atmaya yardımcı bir meyvedir. Kilo verilmesi istediğinde, fazla yağları yakmak adına tüketebilirsiniz. Oldukça güçlü olan bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıyeten antioksidan etkisi ile de kalpten başlayıp saça kadar sizleri korur. Fakat ananastaki şeker oranı yüksek olduğu için porsiyonların kontrolüne dikkat edilmesi önerilir.

Üzüm: Antioksidan içeren meyveler arasında olan üzüm, vücut direncini büyük oranda korumaktadır. Cildi güzelleştirme ve bağırsak sistemini aktifleştirme özellikleri de vardır.  Üzüm C vitamini ve de potasyumla sağlığınızı daha da koruyacaktır.

Şeftali: Şeftali, sindirim sistemi açısından tercih edilecek olan en sağlıklı meyvelerdendir. Posalı bir olan meyvedir bu sebeple de idrar söktürücü şeklinde tüketilir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?

16 Nisan 2022

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?Alternatif tıp için oldukça önemli olan bitk...

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

3 Nisan 2022

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?Papatya çayı hem kokusu ile hem de yatıştırıcı etk...

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine Etkileri

9 Mart 2022

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine EtkileriZerdeçal içeriğinde bulunan pek çok yararlı ...

Gül Suyu Nedir?

4 Mart 2022

Gül Suyu Nedir?Gül Suyu, birçok insanın sevdiğine özel günlerde hediye ettiği gül çiç...