Mide Ağrısını Yok Eden En Etkili Uygulamalar

23 Aralık 2020

Mide ağrısının verdiği ağrı şekli yanma ve ağrıma ile karışık bir durumdur. Daha çok stres, kolin, gastrit reflü gibi belirtiler ile olur.

Farklı nedenlerle oluşan mide ağrısı zaman zaman kısa sürse de bazı durumlarda uzun sürebiliyor. Mide de oluşan ağrı geçirmek ve bastırmak için, sizler 10 uygulama şeklinden bahsedelim.

Midenizde oluşan yanma ve ağrıyı geçirebilmek için daha çok ilaç kullanmayı tercih ederiz. Ama bunun yerine doğal yöntemler ile daha ağrısız geçirmeniz mümkün.

Mide ağrısını bastırmak için zencefil oldukça etkili bir besin türüdür. Zencefil vücudunuzda kan dolaşımı hızlandırarak midenizde oluşan tüm yiyeceklerin sindirilmesine yardım eder ve kolaylık sağlar. Ayrıca gaz önleyici özelliği olan zencefil, bağırsaklarınızda kasların daha rahat olmasını sağlayacaktır. Böylece mide ağrınız yok etmiş olacaksınız.

Mide ağrısı anında yapılan sıcak uygulama kasların gevşemesine destek olacak ve mide de oluşan ağrı, kramp ve baskıyı daha çok hafifletecektir. Bu sıcak uygulamayı yapmak için, elektrikli battaniye yada su torbası yeterli olacaktır.

Acı biberde bulunan bilmediğimiz bir anestetik özelliğe sahiptir. Böylece midenizde oluşan ağrının uyuşmasına ve ağrının azaltabilen özelliği vardır. Bunun yanı sıra acı biberde bulunan asit azalta bilen bir özelliği var. Acı biber oluşan bazı bakterilerin peptik bir ülsere karşı mücadele eder. Tükettiğimiz yiyeceklerin sindirilmesinde de katkı sağlar. Kırmızı biberi yerken tek başına tüketmeden yanında farklı yiyecekler ile beraber tüketmeniz daha iyi olacaktır.

Bir diğer faydalı olan besin ise nane. Sindirim sorunu olanların tüm problemlerini bitirebilen en etkili bir besindir nane.

Sindirimi kolaylaştıran diğer bir hareket ise yogadır. Yoga bağırsakların daha iyi çalışmasına yardım eder. Ayrıca yoga hareketleri olan Apanasana hareketi ise gaz ağrısını tamamen bitirmenize yardım eder. Bu hareket karnınızda rahatlama ve yumuşama sağlayacaktır.

Hardal bitkisinin içinde olan bazı özellikler mide ağrısını azaltmaya yardımcı olur. İçinde bulunan anti-enflamatuar ve antiasti maddeleri sayesinde mide ağrınız hafifleyecektir. Hardalı yemeklerinizde 1 kaşık kullandığınız taktirde mide ağrınızda azalma görebileceksiniz.

Belki duyduğunuzda garip gelecek ama, yanmış olan tost ekmeğinde olan karbon, toksinleri emerek bazı mikroorganizmalarının bağırsaklara inmesini önleyecektir. Sanki bir filtre işlevi görür gibi. Böylece mide bulantısı ve ağrısını geçirmiş olacaktır.

Zencefil, kekik, argan, nane, hindistan cevizi ve rezene mide ağrınızı azaltmanıza yardım edecektir. Sindirimi kolaylaştıran özelliği de vardır. Uçucu olan bu yağları mide ağrınızı azaltmak istiyorsanız, göbek deliğe yada göbeğinize bir damla damlatarak masaj yapmanız yeterli olacaktır.

Soda da olan karbondioksit gazı sayesinde mide de oluşan ağrı ve baskıyı azaltır. Bunun yanı sıra mide de oluşan asidin nötralize oluşmasına yardım eder. Böylece midenizde oluşabilecek ekşimeyi azaltabilir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...