Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

19 Kasım 2021

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Mide küçültme ameliyatı son dönemlerde adı çok fazla duyulan bir ameliyattır. Bu ameliyat midenin küçültülerek hastaların hızlı bir şekilde kilo vermelerini sağlamaktadır. Son yıllarda tüm dünyada obezite oranı çok fazla artmaktadır. İnsanlar hastalıklar yüzünden, hareketsizlikten ya da çok fazla yemekten dolayı kilo almaktadırlar. Alınan kilolar fazlalaştıkça kilo vermek zorlaşmaktadır. Birçok kilolu insan zayıflamak için diyet ya da spor yapmayı denemektedir. Fakat sabırlı olmayan ya da daha hızlı kilo vermek isteyen kişiler diyet ve spor yapmada başarısız olmaktadırlar. Özellikle büyük yaşlara sahip olan kişilerin kilo vermesi daha da zordur. Yaş geçtikçe metabolizma hızı yavaşlar. Metabolizma hızının yavaşlaması ise kilo vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu gibi durumlarda insanlar kilo vererek hem güzel bir görünüme kavuşmak hem de sağlıklı olmak istemektedirler. Çünkü kilo sadece fiziksel olarak görünümü değil hem vücut sağlığını hem de psikolojik sağlığı olumsuz etkilemektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı

Mide küçültme ameliyatı ya da tüp mide ameliyatı zayıflamaya yönelik bir ameliyattır. Ameliyatta midenin bir kısmını alarak hastaların daha az yiyerek hızlı bir şekilde doyması sağlanır. Vücuttaki birçok organ boru şeklindedir. Fakat midenin şekli boru ve kese yapısındadır. Kese şeklindeki yapı yemeklerin gittiği yerdir. Daha çok yemek alabilmek için mide kese şeklinde olmaktadır. Bu ameliyat yöntemi ile midenin kese şeklindeki yapısı alınır ve geriye sadece boru şeklindeki alan kalır. Bu şekilde alınacak ve depolanacak alan az kalır. Ve hastalara ancak borunun alabileceği kadar yemek yiyebilirler. Mide küçültme ameliyatında midenin bir kısmı geri dönüşü olmayacak şekilde çıkartılmaktadır. Bu ameliyatlarda sadece midenin bir kısmı çıkartıldığı için çok fazla yemek yenemediği düşünülse de ameliyatın farklı bir özelliği de bulunmaktadır. Mide küçültme ameliyatında açlık hormonunun da daha az salgılanması sağlanır. Normalde açlık hormonu mide tarafından salgılanmaktadır. Fakat bu ameliyat ile midenin bir kısmı alındığı için doğal olarak açlık hormonu da daha az salgılanmaktadır. Böylece hastalar hem mideleri küçük olduğu için fazla yemek yiyemeyecek hem de çok fazla açlık hissetmeyeceklerdir. Kısacası ameliyatın hormonal etkisi de bulunmaktadır.

Kimler Mide Küçültme Ameliyatı Olabilir?

Mide küçültme ameliyatı her isteyen hastaya yapılmamaktadır. Önemli bir ameliyat olduğu için hastaların ameliyatı olması için taşıması gereken bazı özellikleri bulunmaktadır. Örneğin 18 yaş altındaki kişilere bu ameliyat yapılmamaktadır. Bunun dışında vücut kitle endeksi 30’un altında olan kişilerde mide küçültme ameliyatı olamamaktadır. Vücut kitle endeksi 30’un üzerinde ve fazla kilo nedeni ile sağlık sorunu yaşayan kişiler mide küçültme ameliyatı olabilmektedirler.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...