Mide Üşütmesi Nedir Belirtileri Nelerdir?

21 Aralık 2021

Mide Üşütmesi Nedir Belirtileri Nelerdir?

Mide üşütmesi sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Mide gribi olaraktan bilinmektedir. Virüslerden dolayı meydana gelen bir bağırsak enfeksiyonuna denilmektedir. Enfekte olan bir kişi ile temas edildikten sonra mide üşütmesi gelişebilmektedir. Bulaşıcı olması çok yaygın olarak görülmesinin sebeplerinden biridir. Mide üşütmesini bağışıklığı yüksek olan kişiler 1-2 gün gibi kısa sürelerde atlatabiliyorken düşük bağışıklığa sahip kişiler daha ağır atlatmaktadır. Mide üşütmesinin bariz belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilere sahip olan kişilerin kısa bir sürede bu hastalığı atlatması için doktora gitmeleri önerilmektedir. Mide üşütmesinin net bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Tedavi enfeksiyonun geçirilmesine yönelik ilerlemektedir. Genellikle ilaç ya da serum takviyeleri ile evde 1-2 günde mide üşütmesi hafif bir şekilde atlatılabilmektedir.

Mide Üşütmesinin Belirtileri Nelerdir?

Mide üşütmesinin belirtileri genellikle aynı olmaktadır. Bu hastalığa virüsler neden olduğu için şu şekilde belirtiler meydana gelmektedir;

  • Ateş,
  • Karın ağrısı,
  • Baş ağrısı,
  • Kas ağrısı,
  • Sulu ishal,
  • Karın bölgesinde kramplar en çok görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

Her kişide görülen belirtiler farklı olsa da çoğu mide üşütmesi yaşayan hasta da bu belirtiler ortaya çıkmaktadır. Kişinin bağışıklığına göre belirtiler hafif ya da şiddetli bir şekilde geçebilmektedir. İlk belirtiler 12 saat sonra görülmeye başlanır. Hafif geçiren kişilerde en fazla 3 gün belirtiler devam ederken mide üşütmesini ağır geçiren kişilerde belirtiler 10 güne kadar sürebilmektedir. Özellikle dışkıda kan, uzun süren kusma, yüksek ateş ve vücudun sıvı eksikliği yaşaması gibi semptomlar görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden mutlaka doktora gitmek gerekmektedir. Mide üşütmesi her ne kadar kolay bir şekilde tedavi edilebilen ciddi bir hastalık olmasa da özellikle vücutta sıvı eksikliğinin olması önemli sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle bu gibi belirtiler görüldüğü takdirde mutlaka kontrole gidilmelidir.

Mide Üşütmesi En Kısa Sürede Nasıl Geçer?

Mide üşütmesi evde yapılabilecek bazı şeyler ile kısa bir sürede hafif bir şekilde geçebilmektedir. Hastalık virüs kaynaklı enfeksiyon hastalığı olduğu için ilk şart dinlenme olmaktadır. Vücudun enfeksiyonu kısa bir sürede yenmesi için dinlenmek önemli bir husustur. Sıvı alımı da mide üşütmesini geçirmek için yapılması gereken şeylerden biridir. Mide üşütmesi sırasında ishal ve kusma meydana geldiği için vücutta sıvı açığı oluşmaktadır. Bu nedenle bol miktarda sıvı alımı ile açılan sıvı eksiği kapatılabilir. Hastalık süresince bol miktarda su içilmelidir. Mide bulantısı olduğu için ise pirinç, ekmek ve elma püresi gibi yiyecekler yenmesi mide üşütmesine iyi gelmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...