Migren Nedir Migren Atakları Nasıl Geçirilir?

18 Aralık 2021

Migren Nedir Migren Atakları Nasıl Geçirilir?

Migren insanların büyük bir kısmının sahip olduğu bir hastalığa denilmektedir. Baş ağrısı şeklinde olan hastalık günlük hayatı olumsuz etkilemektedir. Aniden gelen migren atakları kişilerin iş, günlük ya da eğitim hayatlarını sekteye uğratabilmektedir. Migren hastalığı oldukça sık görülmektedir. Göz çevresi, ense ve şakaklarda oluşan ağrı migren ağrısı olarak bilinmektedir. Migren ağrıları hareket edildikçe daha da kötüleşen ağrılardır. Aynı zamanda zonklayan bir ağrı niteliğinde olan migren ağrısı kişilerin hareketlerini kısıtlayabilmektedir. Baş ağrısı dışında kusma, bulantı, ses ve ışığa karşı rahatsızlık hislerinin de olmasını sağlamaktadır. Migren ağrıları uzun süren ağrılardır. Her atak kişiden kişiye göre değişse de yaklaşık olarak 4 saat sürmektedir. Ağrıların 4 saatten uzun sürmesi kronik migren tanısının koyulmasını tanımlamaktadır. Migren atakları bazı yapılacak şeyler ile hafif atlatılabilmektedir.

Migren Atakları Nasıl Geçirilebilir?

Aniden gelen migren ataklarına doktorların yazdıkları ağrı kesici ilaçlar dışında bazı şeyler de iyi gelmektedir. Ağrı kesici ilaçlar bazı hastalar da fayda sağlarken bazılarında ağrının geçmesi için yeterli olmamaktadır. Migren atakların hafifletilmesi ya da geçmesi için yapılabilecekler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Su: migren ağrıları vücuda yeterli su alınmadığı takdirde gelişebilmektedir. Uzun süre boyunca susuz kalındığında migren atakları oluşabilmektedir. Ağrı oluştuğunda bol su içerek vücudun dehidrasyon seviyesini yükseltebilir ve dolayısı ile migren ağrılarını geçirebilirsiniz.
  • Fesleğen yağı: Bazı bitkisel yağlar da migren atakları için faydalıdır. Bunlardan biri fesleğen yağıdır. Fesleğen yağının çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bu faydalarından biri de migren ağrısını geçirmesidir. Doğal fesleğen yağını atak geldiğinde koklamak ağrının geçmesini sağlayacaktır. Koklamak dışında fesleğen yağı ile 10-15 dakika şakaklara masaj yapmak da ağrının hafiflemesine yardımcı olmaktadır.
  • Soğuk uygulaması: migren atakları için en bilinen çözümlerden biri soğuk uygulaması yapmaktır. Soğuk uyuşturucu bir etki yarattığı için ağrı çok fazla hissedilmemektedir. Başın ağrıyan kısmına bir bez yardımı ile buz uygulanarak migren atağının geçmesi sağlanabilir.
  • Lavanta yağı: Lavanta yağı da migren atakları için yararlı bitkisel bir çözümdür. Lavantanın dinlendirici bir özelliği bulunmaktadır. Doğal bir lavanta yağı ile başa masaj yapmak ya da aralıklar ile koklamak atakların geçmesini sağlayacaktır. Fakat bu gibi bitkisel yağların işe yaraması için yağların kesinlikle doğal olması gerekmektedir. Doğal olmayan yağlar işe yaramamaktadır.
  • Karanlık ve sessiz bir ortam: migren atakları hareket edildiğinde daha da artmaktadır. Bu nedenle atakların geçmesi için dinlenmek şarttır. Tamamen karanlık ve sessiz bir ortamda yatarak dinlenmek atakların hafiflemesine yardımcı olacaktır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...