Milli Sporumuz Yağlı Güreş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

7 Mayıs 2022

Milli Sporumuz Yağlı Güreş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yağlı güreş ülkemizin atalardan gelen milli spor dallarından biridir. Yağlı güreş adında anlaşılacağı üzere sporcuların üzerlerine yağ sürerek mücadele ettikleri spor dalıdır. Yazımızın devamında milli sporumuz yağlı güreş hakkında bilinmesi gerekenler ve ilginç bilgiler bulabilirsiniz.

  • Yağlı güreş müsabakaları er meydanı diye bilinen alanlarda düzenlenmektedir.
  • Yağlı güreş müsabakalarında sporcuların üzerine sürülen yağ genellikle Kırkpınar bölgesinde yapılan mücadelelerde zeytin yağı olarak kullanılmaktadır. Diğer yörelerde ay çiçek yağı olarak da kullanım yapılabilmektedir.
  • Güreş sporunda sporcuların üzerine sürülen yağ mücadelelerin daha zorlu olmasını ve rakibe karşı üstünlük sağlamayı güçleştirdiğinden büyük ustalık gerektiren bir spor dalıdır.
  • Yağlı güreşte bir tarafın üstünlüğünün sağlanması için o tarafın rakip oyuncunun sırtını yere yaslaması ile olmaktadır.
  • Yağlı güreşin ilk çıkış yılları olarak Milattan önceki dönemler olduğu bilinmektedir. İlk çıktığı senelerde düzenlenen düğünlerde eğlence amaçlı sergilenen yağlı güreş aktivitesi daha sonradan spor halini almıştır. Osmanlı imparatorluğu zamanında düzenlenen panayırlarda yağlı güreş sporu sıklıkla oynanır ve halkın beğenisini kazanırdı.
  • Yağlı güreş sporu dendiğinde ilk akla gelen Kırkpınar güreşleri de Osmanlı zamanından kalma bir gelenek haline dönüşmüştür.1346 yılında ilk kez yapılan bu organizasyon ile Kırkpınar bir yağlı güreş simgesi olarak tarihte ki yerini almıştır.
  • Ülkemizin milli sporu olarak anılsa da yağlı güreş sporunun çok eski medeniyetlerde bile olduğu bilgileri mevcuttur. Hindistan'da bulunan kalıntılarda milattan önce 1500' lü dönemlerde bu sporun icra edildiği bilgileri yer almaktadır.
  • Yağlı güreşte sporcuların giydiği kıyafete kıspet denmektedir. Bazı hayvanların derisi kullanılarak imal edilen kıspet çeşitli bölümlerden oluşmaktadır.
  • Geleneksel olarak düzenlenmekte olan Kırkıpınar yağlı güreş turnuvalarında birinci olan sporcular için altın kemer ödülü bulunmaktadır. 22 ayar altından yapılan  bu kemer organizasyonun galibine takdim edilmektedir.
  • Güreş sporunda önemli bir yeri olan Cazgır terimi güreş turnuvalarında önemli görevleri olan bilirkişiler için kullanılmaktadır. O yıl düzenlenen yağlı güreş turnuvalarına hangi sporcuların katılacağı ile ilgili tüm bilgilere hakim olan kişilerin seyircileri coşturma gibi misyonları da mevcuttur. Bu kişiler yarışlar başlamadan önce rakiplerinin üstün yönlerini tanıtarak maçlara heyecan katarlar

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?

26 Mayıs 2022

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?Basketbolda hakemlerin kullandığı pek çok işaret bu...

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  

19 Mayıs 2022

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  Yaşlılıkta spor yapmanın önemi nedir sorusu he...

Uzak Doğu Dövüş Sporları

18 Mayıs 2022

Uzak Doğu Dövüş SporlarıUzakdoğu dövüş sporları rakibin saldırısını durdurmayı am...

WWE Nedir?

18 Mayıs 2022

WWE Nedir?WWE, World Wrestling Entertainment teriminin kısaltması olarak kullanılmaktadır. A...