Milyarderlerden Parayı Hesaplı Harcama Tüyoları  

7 Ağustos 2021

 

Parayı hesaplı harcamak ay sonunu rahat getirebilmek ve birikim yapabilmek için oldukça önem taşımaktadır. Bu konuda parayı idareli kullanan bazı milyarderler çeşitli tavsiyeler vermektedir. Para kazanması zor, harcaması ise oldukça kolay olan bir şeydir. Günümüzde artan fiyatlar her geçen gün para biriktirme ihtimalini azaltsa da gelecek için para biriktirmek oldukça önemlidir. Maddi durum fark etmeden parayı idareli kullanabilmek bir yetenektir. Sizde bu yazımızı okuyarak bu yetenekten faydalanabilirsiniz.  

 

 

Harcama Yöntemini Belirlemek  

Hesaplı bir şekilde para harcayabilmenin en etkili ve aslında ilk tüyosu gelir-gider dengesini hesaplamaktır. Eskilerin deyimi ile ayağını yorganına göre uzatmak amacıyla aylık olarak ne kadar kazanıldığı ve ne kadar giderin olduğunun hesaplanması oldukça önemlidir. Daha sonra elinizdeki gelirin hangi yöntemler ile harcanacağı belirlenmelidir. Birçok kişi kredi kartı ve nakit harcamalarını nasıl yapacağını bilemediği için aylık harcama planının dışarısına çıkmaktadır. Bu da bir anda mevcut paranın bitmesi anlamına gelmektedir.  

 

 

Cebinde Para Tutmamak  

Cebinde ya da cüzdanda çok fazla nakit para tutulmamasına özen gösterilmelidir. Cüzdanda fazla para olması bilinçaltında daha para harcayabileceğin fikrini kişiye vereceği için bir anda gereksiz harcamalar yapabilmektedir. Bunu engellemek için gün içinde ve anlık olarak harcanacak kadar para yanına alınmalı ve geri kalanını banka kartında tutulmalıdır. Bu yolla fark etmeden daha fazla para harcamanın önüne geçebilirsiniz.  

 

 

Harcamalar Mutlaka Not Edilmelidir  

Parayı hesaplı harcamak için vereceğimiz diğer bir öneri, harcamaların mutlaka not edilmesidir. Ayın sonunda ne kadar para harcadığının görülmesi ve bununla doğru planlama yapılması için harcamalar mutlaka bir yere not edilmelidir. Zaman zaman istemeyen ve beklemeyen harcamalar yapılmak zorunda da kalınabilir ama bunları kayıt altına alarak gelecek ay daha hesaplı bir şekilde para harcamak mümkün olmaktadır.  

 

 

Gelecek İçin Bugünden Biriktirmeye Başlanmalıdır  

Hesaplı bir şekilde para harcayabilmenin en etkili yöntemlerinden birisi de onu biriktirmektir. Her ay harcamalarından küçük miktarlarda tasarruf ederek ve kenara ayırarak gelecek dönemde harcama yapılırken de daha rahat olunmaktadır. Kendine en uygun para biriktirme yöntemlerinden birisini seçebilir ve bununla, şimdiden başlayarak geleceğin için birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

Tasarruf etmek ve para biriktirmek için çok farklı teknikler mevcut ve burada kişinin yapması gereken bunların içinden kendine en uygun olanın seçilmesidir. Bu yöntem ile, gelir durumuna bağlı bugünden itibaren birikim yapabilirsiniz.  

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...