MMA Dövüş Sporu Nedir?

3 Aralık 2021

MMA Dövüş Sporu Nedir ?

MMA' nın kökeni 1990' lar da birçok değişik dövüş sanatının karşılaştırılması ve bu sanatlardan hangisinin diğerinin üzerinde üstünlük kuracağını karar vermek için düzenlenen kuralsız kafes dövüşlerine  dayanır. Bu dönemde Brazilian jiu-jitsu ustaları, diğer dövüş sanatları ustalarını yenmesiyle, tüm dünyanın dövüş sanatlarına olan bakış açısı tamamen değişmiştir.​ ​​​​​MMA, kişiye her mesafe ve durumda cevap verebilme alt yapısı kazandırdığı için günlük hayatta karşılaşılacasğınız her türlü  olumsuz durumda size avantaj sağlar. MMA dövüş sporu, dövüş stillerinin bir kombinasyonudur. Diğer adıyla Karışık Dövüş Sanatları deniyor. MMA, dünya var olan tüm dövüş sanatlarının bir karışımıdır.

MMA Dövüş Sanatının Kuralları

Bu dövüş sanatının git gide yayılması ile belli kuralların içerisine girmesi kaçınılmaz hale geldi. Bu kural düzenlemesinin ana sebebi, dövüşen kişilerin sağlığını korumak ve vahşi bir şekilde spor yapmna algısının kırılarak meşru bir spor haline getirmek isteğiydi. MMA' da oluşturulan yeni kuralların en önemli etkisi ağırlık sınıflandırılmasıyla ilgili oldu. MMA dövüş sanatı için 9 farklı ağırlık sınıfı oluşturuldu:

  • Sinek Siklet (+56,7kg),
  • Horoz Siklet (+61,2kg),
  • Tüy Siklet (+65,8kg),
  • Hafif Siklet (+70,3kg),
  • Orta Siklet (+77,1kg),
  • Orta Ağır Siklet (+83,9kg),
  • Hafif Ağır Siklet (+93,0kg),
  • Ağır Siklet (+120,2kg),
  • Süper Ağır.

Parmak uçları açık 4 ile 6 oz eldiven kullanılması standart hale getirildi. Az sayıda vuruşla çok zaman geçirilmesini engellemek için zamana sınırlama getirilmiştir. 5 dakikalık sürelerle 3 raund oluşturulmuştur. Oluşturulan bu kurallara rağmen MMA organizasyonlarında belirleyici bir kuruluş bulunmamaktadır. Bu sebeple organizasyonlar kural geliştirme ve etkinliklerin yapısıyla ilgili daha fazla özgürlüğe sahiptirler. MMA Dövüşleri genelikle halat çitle çevrili kare, sekizgen ya da yuvarlak kafes şeklindeki alanlarda yapılır. Kazanma esasıysa; nakavt, köşeden havlu atma, pes etme, hakem kararı gibi durumlar olduğu zaman kazanan belirlenir. MMA dövüşlerinde kullanılan başlıca ortak stiller şu şekildedir; Boks, Muay Thai, Kickboks, Güreş, Brezilya Jiu-Jitsu, Judo, Karate, Tae Kwon Do, Sambo, Capoeira, Wushu, Sanda, Sanshou, Kung-Fu…

MMA Dövüş Sporu İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

MMA dövüş sporlarının karma olmasından ötürü bu dövüş sporunda kendinizi geliştirebilmek adına dövüş ekipmanlarını edinmek önemlidir. Dövüş sporlarında kullanılan malzemeler genellikle MMA' da da kullanılmaktadır. Dövüş sporlarında kullanılan malzemelerden bazıları şu şekilkdedir; darbe yastıkları, boks bandajı,  boks eldiveni, tekli dişlikler MMA’da kullanılan ekipmanlardan bazılarıdır. Bu ekipmanlar genellikle antrenmanlarda ve müsabakalarda kullanılır.  Özel olarak üretilen  MMA eldivenleri, boks torbaları ve koruyucu ekipmanlarla bu sporlar yapılmaktadır. Aslında çok fazla ekipman ihtiyaç duyulmayan bu spor daha çok sizin güç stratejinize dayandığı için bol bol antrenman yapmanız önemlidir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?

26 Mayıs 2022

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?Basketbolda hakemlerin kullandığı pek çok işaret bu...

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  

19 Mayıs 2022

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  Yaşlılıkta spor yapmanın önemi nedir sorusu he...

WWE Nedir?

18 Mayıs 2022

WWE Nedir?WWE, World Wrestling Entertainment teriminin kısaltması olarak kullanılmaktadır. A...

Uzak Doğu Dövüş Sporları

18 Mayıs 2022

Uzak Doğu Dövüş SporlarıUzakdoğu dövüş sporları rakibin saldırısını durdurmayı am...