Modern Bilim Nedir?

9 Kasım 2021

Modern Bilim Nedir?

Modern bilim nedir sorusu günümüzü büyük oranda kaplayan eksikliğinin her alanda hissedildiği tüm dünyayı çevreleyen ve uluslararası alanda toplumun inşasını sağlayan bilimin açıklanmasında büyük öneme sahiptir.

Modern bilimin meydana gelmesinde pek çok çeşitli faktör yer almaktadır. Düşünce tarihi ile en eski çağlardan günümüze kadar yaşanan bilimsel gelişmeler bugünkü modern bilimin oluşmasına katkı sağlamıştır. Antik Çağ, kilisenin etkileri Roma İmparatorluğu, İslam medeniyeti gibi çok dönem bilimsel gelişmelerin yaşanmasına imkan tanıyarak bugünkü modern bilimin açığa çıkmasını sağlamıştır. 1400'lü yıllarda yaşayan Kopernik, 1500'lü yıllarda yaşam sürdüren Galileo 1600'lü yıllarda yaşamış olan Newton ve Descartes gibi pek çok bilim insanı bugünkü modern bilimin inşa edilmesinde önemli rollere sahip kişilerdir. Ayrıca tarih çizgisinde yaşanan Rönesans, Reform, Coğrafi Keşifler, Sanayi Devrimi gibi pek çok dönem de modern bilim etkisinin doğuşunda ve gelişmesinde önemli bir etkiye sahiptir.

 

 

 

Modern Bilimin İnşası

Modern bilimi meydana getiren süreçler içerisinde her sıçrayışla farklı bir bilişim meydana gelse de önemli çağlardan biri kilisenin ortaya çıkardığı Skolastik dönemi işaret etmektedir. Bu dönem kilise tekelinde olan ve istenildiği şekilde evrilebilen bilginin kilisenin yönetiminden çıkmasına ve modern bilimin oluşmasına kadar sürmektedir. Yalnızca kilise ve rahiplerin istediği şekilde sürdürülen bilimsel faaliyetler dönemin akıl ve rasyonalizm çerçevesinden uzaklaşmasına sebebiyet vermektedir daha sonraki dönemler kilisenin tekelinin gerilmesi sonucunda akıl ve deneyin odak noktasına yerleştirilen bir bilim inşa edilmiştir. Özellikle Rönesans 16 ve 5 yıllarda düşünsel faaliyetin tarafsızlığının önemini kanıtlamış ve yeni bir modern bilim temelinin bulunmasının gerekliliğini işaret etmiştir. Böylece yeni modern bilim dini bilginin yanı sıra pozitivizm ve doğa bilimlerine önemli ölçüde odaklanmıştır. Bu zamanın sonrasında bilimin temel noktaları objektiflik matematik ve formüllerin geliştirildiği alanlar olmuştur. Deneyler ve gözlem bilimsel çerçevede temel alınarak geleneksel görüşler görüşlerin bilimsel arenadan ayıklanması hedeflenmiştir. Kümülatif ve kısmi doğruluğu sebebiyle bilim her zaman yenilenme ve kendini geliştirme faaliyetleri arasında çalışmaları sürdürmüştür. Modern bilimin uluslararası ve evrensel olması tüm dünyanın küresel anlamda bir bilim alanı haline getirilmesinde aktif rol oynamıştır.

Modern Bilimin Odak Noktaları

Modern bilim doğruluğu kısmen kabul edilen varsayımları temel alarak her zaman bir şüphenin bilimde yer almasını sağlamıştır. Ayrıca geleneksellik modern bilim sayesinde bilimden soyutlanmış ve geleneksel görüşün yerini doğrulanabilirlik almıştır. Bu doğrulanabilirlik gözlem ve deney gibi rasyonel yöntemler sonucunda elde edilmiştir. Bu süreç modern bilimin oluşmasında aktif rol oynayan süreçlerden biridir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

KIZIL GEZEGEN MARS VE BİLİNMEYENLERİ

2 Mayıs 2023

Mars, Güneş Sistemi'nde Dünya'ya en yakın dördüncü gezegendir ve "Kızıl Gezegen" olarak da ...

DUYGULAR VE ORGANLAR ARASINDAKİ İLİŞKİ

30 Nisan 2023

İbn-i Sina (veya Avicenna olarak da bilinir), 980-1037 yılları arasında yaşamış İranlı bir ...

VENÜS'ÜN DÜNYA ETRAFINDAKİ TAM DÖNÜŞÜ

2 Eylül 2022

Venüs veya Çolpan; Güneş’e en yakın ikinci, sıcaklık bakımından en sıcak gezegendir. Gü...

Fen Bilimleri Kaç Ana Başlıkta İncelenmektedir

14 Ağustos 2022

 Fen bilimleri; insanların maddesel çevresindeki nesneleri ve olayları deneyler, buluşlar v...