MS HASTALIĞI NEDİR ? BELİRTİLERİ NELER ?

22 Haziran 2023

MS hastalığı (Multiple Skleroz), merkezi sinir sistemi etkileyen kronik bir otoimmün hastalıktır. Bu hastalıkta, bağışıklık sistemi yanlışlıkla miyelin adı verilen sinir hücreleri koruyan tabakayı yok eder. Mieline zarar veren bu durum, iletişim sinyallerinin beyin ve vücut arasında düzgün bir şekilde aktarılamamasına neden olur. MS hastalarının semptomları çok değişkenlik gösterir ve bunlar zaman içinde farklılaşabilir. Hastalığın belirtileri arasında yorgunluk, uyuşukluk, görme kaybı, denge kaybı, zayıf kas kontrolü, koordinasyon bozukluğu ve hatta konuşma problemleri yer alabilir. Çoğu zaman, hastalık ilerleyici bir seyir gösterir ve şiddeti zamanla artabilir. Henüz kesin bir tedavisi yoktur, ancak erken teşhis, rehabilitasyon ve ilaç tedavisi ile semptomların hafifletilmesi mümkündür.

BELİRTİLERİ

 

MS hastalığının belirtileri oldukça çeşitlidir ve kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazıları hafif semptomlarla başlayabilirken, diğerleri daha ciddi semptomlarla başvurabilirler. MS hastalığındaki semptomlar vücudun hangi bölgesinin etkilendiğine bağlı olarak değişebilir. Bunlar şunları içerebilir:

 1. Yorgunluk veya halsizlik hissi
 2. Görme kaybı veya bulanık görme
 3. Uyuşukluk veya karıncalanma hissi
 4. Denge bozukluğu veya koordinasyon problemleri
 5. Kas zayıflığı veya kontrol kaybı
 6. Konuşma güçlüğü veya disartri (konuşmanın anlaşılırlığını etkileyen bir durum)
 7. İdrar yaparken zorluk çekme veya idrar kaçırma
 8. Kabızlık veya mesane problemleri
 9. Cinsel fonksiyon bozukluğu
 10. Depresyon veya anksiyete
 11. Baş dönmesi veya sersemlik hissi
 12. Titreme veya kas spazmları
 13. Konsantrasyon eksikliği veya hafıza problemleri
 14. Sıcaklık değişimlerine duyarlılık
 15. Ağrı veya sertlik hissi

Bu semptomlar zaman içinde değişebilir veya alevlenebilir. Eğer bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, hemen doktorunuza başvurmanız önemlidir. Erken tanı ve tedavi ile hastalık semptomları kontrol altına alınabilir ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

MS hastalığının kesin bir tedavisi yoktur, ancak semptomların kontrol altına alınması ve hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması için birçok tedavi seçeneği vardır. Tedavinin amacı, hastanın yaşam kalitesini arttırmak, semptomları hafifletmek ve belirtileri kontrol altına almak, atakları önlemek veya azaltmak, nüksleri geciktirmek veya engellemek ve hastalık ilerlemesini yavaşlatmaktır. MS tedavisinde kullanılan bazı yöntemler şunlardır:

 1. İlaç tedavisi: MS tedavisinde kullanılan ilaçlar hastalığın tipine ve semptomlarının şiddetine bağlı olarak belirlenir. Bu ilaçlar, inflamasyonu azaltarak bağışıklık sistemi saldırısını önleyebilir, hastalık aktivitesini azaltabilir ve nörolojik hasarın ilerlemesini yavaşlatabilir.

 2. Fizyoterapi: MS hastalarının kas gücünü ve dengeyi korumalarına yardımcı olmak için fizyoterapi önerilebilir. Streching ve diğer egzersizler ile kasların esnekliği sağlanır. Böylece kişi daha aktif bir yaşam sürdürebilir.

 3. Beslenme tedavisi: Sağlıklı beslenme, MS hastalarının genel sağlık durumlarını iyileştirmelerine ve enerji seviyelerini arttırmalarına yardımcı olabilir. Özellikle omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar ve lifler açısından zengin gıdalar içeren bir diyet önerilebilir.

 4. Psikolojik destek: MS hastalığı, hastaların hayatında önemli bir değişikliğe neden olduğundan depresyon ve anksiyete gibi psikolojik problemlere neden olabilir. Bu nedenle, hastalara psikolojik destek sağlanması çok önemlidir.

 5. Cerrahi müdahale: MS hastalığının belirli semptomları için cerrahi müdahale seçenekleri mevcuttur. Örneğin, idrar yolu problemleri için bazı ameliyatlar yapılabilir veya spastisiteyi önlemek için botulinum toksini enjeksiyonu uygulanabilir.

MS tedavisi, hastalığın tipine, semptomların şiddetine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak kişiye özelleştirilir. Bu nedenle, her hasta için farklı bir tedavi planı belirlenir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...