Mükemmelliyetçi Olmak Fibromiyalji Hastası Yapıyor...

9 Eylül 2020

Sizlerde sıkça adını duymaya başlamışsınızdır fibromiyalji hastalığının.Bu hastalık çağın modernleşmesine paralel artan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.Peki bu hastalık en çok kimleri etkiler ,tedavisi var mı bugün yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

Dünyamız modern çağın nimetleriyle donanmaya devam ediyor. Teknolojik gelişmeler ,akıllı daireler, robot kullanım yaygınlığı giderek artıyor.Bu artışla beraber hayatımız daha da kolay bir hal alıyor.

Aslında bu olanaklar çok güzel.Teknolojik çağın bize sundukları avantaj gibi görünse de bu çağın bizim sağlığımız üzerindeki olmusuz yan etkileri de mevcut.

Teknolojinin ilerlemesine paralel hastalık sayısı artıyor ,buna ek olarak yeni hastalılar ortaya çıkıyor.

Bazı insanlar yapıları gereği çok hassastırlar. Bazı insanların mükemmelliyetçi herşeyin yerli yerinde olmasını ,herşeyin tek düzen gitmesini isteyen ,aşırı titiz yapıları vardır. Genelde bu özelliğe sahip insanlar fibromiyalji hastası oluyorlar.

Bu hastalık bir çok insanın gündelik yaşamını olumsuz etkilemektedir.Bu hastalığı tıp dünyası çağın hastalığı olarak kabul etmektedirler.Dünya üzerinde bir çok insanı etkileyen bir hastalıktır.Bu hastalığın şikayeti birden fazladır.Bu şikayetler arasında yoğun kas ağrısı, yorgun hissetme , enerji düşüklüğü , halsiz hissetme ,uyku sorunları depresyonda olma durumu, mutsuzluk durumları yaşanmaktadır.

Dünya üzerinde yapılan araştırmalara göre , ekonomiyi , çalışmayı , iş gücünün etkileyen hastalık olarak kayıtlara geçmiştir.Bu sebepten ötürü maliyet açısından en külfetli ve pahalı olan hastalıklar arasında ikinci sırada yer almıştır.

Bu denli zor bir hastalığın maalesef kolay olmuyor.Bazı hastalar doğru tedaviye olumlu sonuçlar almaktadır.Bu hastalığın tedavisinde bol sabrın olması gerekli.

Fibromiyalji Hastalığı Nedir ?

Bu hastalık bazı sendromları beraberinde getirir. Uyku bozukluğu, yoğun kas ağrısı kaslarda hassasiyet, sürekli yorgun hissetme ,halsizlik hissetme, sabahları uyanınca vücutta tutukluk ,romatizmal ağrı yaratan bir hastalıktır.

Romatizmal hastalık grubunun içinde yer alan bu hastalık en çok kadınları etkilemektedir.

Ülkemizdeki hasta sayısı ortalama 1.5 milyon civarındadır. Fibromiyalji rahatsızlığının belirtileri sıkça diğer hastalıklarla karıştırılır.

Doğru teşhis konulamayan hastaların şikayetleri zamanla azalır.Fakat belli bir zaman sonra yeniden şikayetler alevlenir.Tedavi de gecikme gündelik ve iş yaşamını olumsuz etkiler.

Genel Fibromiyalji belirtileri

Fibromiyalji hastalarının vücutlarının belli yerlerinde yoğun hassasiyet oluşur.Tüm bunlara ek olarak özellikle sabah uykudan hemen sonra ağrı ve uykudan uyanmakta zorlanma gibi belirtiler yoğundur.

Bazı hastalardaki belirti ise nefes alış verişde zorlanma ,kulakta oluşan çınlamadır.

Bu belirtiler fibromiyalji hastalığının en bilinen özelliğidir.

Fibromiyalji Hastası Olanların Karakteri

Bu hastalığa sahip olan insanların belli ortak özellikleri vardır.Bu hastalar yoğun beklenti içinde olurlar. Özellikle kendilerinden beklentileri diğer insanlara göre yüksektir.

Bu hastalar çok fazla titizdir.Duyguları çok sık değişir.Bu hastalık genellikle psikolojik kaynaklı bir hastalıktır.

Bu tür hastaların ağrıları genellikle yoğun stresli oldukları dönemde artar.

Bu hastaların özellikle bel ve boyun kısımlarında ağrılar vardır.Yorgunluk kronik bir hal almıştır.Bunlara ek yoğun depresyon içerisindedirler.

 • Normal insanların algılayacağından fazla ağrı hissetmek , algılamak
 • Normalde ağrı yapmayacak olan uyaranları ağrıya benzetip , ağrı olarak hissetmek
 • Genellikle ellerde ve ayak kısımlarında hissedilen uyuşma ve karıncalanma hissi
 • Egzersiz yaparken dirençsiz hissetme
 • Sindirim sistemi sorunları ,kabızlık ,ishal olma durumu
 • Gaz problemleri
 • Sürekli devam edeen depresyon
 • Hafıza da yaşanan sorunlar
 • Sürekli dinlenememiş hissetme
 • Uyku kalitesinin bozulması .kalitesiz uyku uyuma
 • Konsantrasyon olamama, öğrenmede zorluk
 • Kişiden kişiye göre değişen ödem hassasiyeti
 • Vücudun bazı bölgelerinde hissedilen fazla hassasiyet

Fibromiyalji Hastalığının Tedavisi

 • Birçok kronik hastalığının tedavisinde uygulanan bir yöntem olan hasta yakınlarını bu hastalık hakkından bilgilendirme ve onlara eğitim verilmesi.Bir çok ülkede ve ülkemizde bu yöntem uygulanmaktadır.Bu yöntem sayesinde başarılı sonuçlar elde edilmesi mümkündür.
 • Bu hastalığın tedavisinde genelde kullanılan ilaç grupları bellidir.Bunların başında kas gevşeticiler , ağrı kesiciler, antidepresan ilaçlar ve bir takım vitamin ilaçları gelir.Bu ilaçların içerisinde gabapentin türevleri olan ilaçlar olumlu sonuçlar vermektedir.
 • Bu hasatlığın tedavisinde yaygın olarak fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.Fizik tedavide uygulanan sıcak yöntemler, ağrıyı kesmeye yönelik olan elektrik akımları çok faydalı sonuçlara ulaşılmasını sağlamaktadır.
 • Bu hastalıkta en çok sonuç ve fayda veren diğer bir yöntem ise egzersizdir.Egzersiz eksik olduğu zaman diğer tedavilerin pek de faydalı olacağı düşünülemez.Egzersizlerin içinde gevşemeye yönelik egzersizler pilates , bol yürüyüş , yüzmek ,gibi yöntemler mevcuttur.Fizik doktorunun önerisi doğrultusunda uygulanacak egzersizler tedavide olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

 • Fibromiyalji hastalarına en çok fayda sağlayacak diğer yöntem ise kaplıca tedavisidir.Kaplıcaların fayda sağlamasının sebebi ise sıcaklığın yüksek olmasıdır.Ayrıca kaplıcaların sularında bol mineral vardır , bu mineraller sayesinde fibromiyalji rahatsızlığı tedavi edilmektedir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...