Mutfak İşlerini Kolaylaştıran Pratik Fikirler

28 Mart 2021

Mutfakta oluşan bazı istenmeyen sonuçların çözümü artık kolay.Buzdolabınaki kötü koku , mikrodalga da başarısız pişirilmiş yemekler.Bunların hepsinin çözümü aslında çok basit.

Mutfak herkes için en özel alandır.Mutfakta bazen istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabiliriz.Size önereceğimiz bir kaç ipucu sayesinde mutfakta harikalar yaratmak elinizde.

Mutfakta Pratik Bilgiler

Mikrodalgada Eşit Şekilde Yemek Isıtmak

Yemekleri mikrodalgada ısıttıktan sonra , farkederiz ki yemekler eşit şekilde ısınmamış.Buna neden olan ise mikrodalganın yemeklere yolladığı radyo dalgalarıdır.

Mikrodalgada eşit şekilde yemek ısıtmak için yemeğe halka şeklini verin.Bu şekilde pişen yemekler eşit derecede ısınacak yada pişecektir.

Patatesleri Taze Tutmak

Mutfakta gıda israfını önlemek aslında çok kolay.Özellikle patates gibi yiyeceklerin uzun ömürlü olması maalesef pek mümkün olmuyor.Patatesin bilinen en önemli özelliği hemen filizlenmesidir.Patatesin saklama koşulu ile ilgili size bir sır vereceğiz.

Patatesin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız , patateslerin bulunduğu kaba elma yerleştirin.Ayrıca patatesin yanında lütfen soğan bulundurmayın.Tüm bunlara ek karanlık ve serin ortamda saklamaya çalışın.

Yumurta Akını Kolayca Sarısından Ayırmak

Yumurtayı sarsından ayırmak ustalık gerektiren bir olay değil.Size önereceğimiz yöntem sayesinde kolayca yumurtanın akını ve sarısını ayırabilirisiniz.Mutfaktaki yardımcınız süzgeç sayesinde yumurta sarısını ayırmak çok kolay.

Bıçak Keskinleştirmek

Mutfaktaki bıçakları uzun süre keskin halde kullanmak özel uğraş gerektirir. Mutfakta bir bileyici yoksa endişelenmeyin.Bir porselen bardağı ters çevirip , 45 derece olacak şekilde bıçağı kenarına sürterek keskinleştirebilirsiniz.

Bozulan Çilekler

Çilek oldukça lezzetli ve bir o kadar da hızlı çürüyen bir meyvedir.Bu sebepten ötürü onları dikkatli bir şekilde saklamak gerekir.

Çileklerin uzun ömürlü olması için 1 fincan beyaz sirkeyi bir miktar suyla karıştırın ve çilekleri bu suda bekletin.Daha sonra süzün ve güzelce durulayın.

Cam ve Plastik Kavanozların Kokmaması İçin

Bazen sık kullandığımız kavanozlarda istenmeyen kötü kokula oluşur.Bu durumu önlemek oldukça basittir ve bunun için ihtiyacımız olan şey gazete yapraklarıdır.Biraz gazete parçası alın ve buruşturun .Daha sonra kavanozun içine yerleştirin.İki gün böyle bekletin.

Buzdolabı Kokusunu Önlemek

Buzdolabında kötü kokulardan kurtulmak çok basit.Buzdolabı içine bir miktar karbonat koyun ve dolaptaki tüm kokuların bittiğine şahit olacaksınız.

Kurabiyeleri Taze Tutmanın Yolları

Taze taze kurabiye yemeyi herkes sever, ama bazen kurabiyeler hemen tazeliğini hemen yitirir.Bunu önlemek için kurabiye sakladığınız kavanozun içine bir dilim elma yerleştirin.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...