Mutfakta Kışa Hazırlık Önerileri

2 Mayıs 2022

Mutfakta Kışa Hazırlık Önerileri

Kış hazırlığı denildiğinde akla hemen yazın bol olan meyve ve sebzelerden yapılan konserveler ve kurutma önerileri gelmektedir. Yazın en bol zamanında yapılan kışa hazırlık çalışmaları kışın rahat etmemize ve sağlıklı beslenmemize olanak tanımaktadır. Mutfakta kışa hazırlık önerileri içeren bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  • Yazın hem tatları ile hem de bollukları ile en çok tüketilen besinlerden bir tanesi domatestir. Domates sağlığımız için pek çok faydayı içeren vitamin ve mineralleri bünyesinde barındıran bir sebzedir. Kışa hazırlık önerileri dendiğinde bu nedenle ilk akla domates ile yapılan tarifler gelmektedir. Salçası ve domates sosu kış boyunca hemen hemen tüm yemeklerde tükettiğimiz domates salçalarını evde kendimiz rahatlıkla hazırlayabiliriz. Bunun için cam kavanozlar ve kapaklar edinmemiz , bolca domates almamız yeterli. Domatesler ister kabukları ile yarıya bölünerek kaynatılmakta isterseniz de rendelenerek kabuksuz bir şekilde kaynatılmaktadır. Bunun içine kullandığınız domates miktarına uygun ölçüde tuz atmanız yeterli. Domatesler iyice kaynayıp suyunu çektikten sonra sıcakken kavanozlara doldurulmalı ve ağzı sıkıca kapatılmalıdır. İlk aşamada ters çevrilerek bekletilen kavanozlar soğuduktan sonra serin bir yerde saklanmalıdır. Domateslerden kışa hazırlık olarak tek yapılan kaynatma işlemi ile salça yapımı değildir. Bunun haricinde sadece doğrayarak buzdolabı poşetlerinde buzlukta da saklayabilirsiniz. Kışın bu doğranan domatesleri dilediğiniz yemeklerde lezzetli bir şekilde kullanabilirsiniz.
  • Kışa hazırlık dendiğinde diğer yapılan işlerden biri de turşu yapımıdır. Zevkinize göre hemen her çeşitte turşu yaparak serin yerlerde saklayabilirsiniz.
  • Asma yaprağı da zeytin yağı yada etsiz sarmaların vazgeçilmez öğelerinden biridir. Bu nedenle mümkünse yapraklar ilk çıkmaya başlandığında en taze olanlarından asma yaprağı konservesi yapabilir kışın afiyetle tüketebilirsiniz. Asma yapraklarını konserve yapmadan diğer saklama yöntemi de yaprakları hiç yıkamadan üst üste koyarak buzdolabı poşetlerinde buzlukta saklamaktır. Bu yöntem ile saklanan yapraklar kışın buzluktan çıkarıldığında biraz suda yıkanması açılması için yeterlidir.
  • Kışa hazırlık dendiğinde reçel yapımı olmaz ise olmazlardandır. Her çeşit meyvenin ve bazı sebzelerin reçelini yazdan hazırlayarak kışa hazırlık yapabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

ETLİ KARALAHANA DOLMASI TARİFİ

11 Ekim 2023

Etli karalahana dolması tarifi için malzemeler: 15-20 adet karalahana yaprağı 250 gram k...

HINGEL MANTISI TARİFİ

10 Ekim 2023

Hingel mantısı, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biridir ve özellikle Gaziantep yör...

KURU PATLICAN DOLMASI TARİFİ

8 Ekim 2023

Kuru patlıcan dolması, kış aylarında yapılan ve Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden ...

ET TANTUNİ TARİFİ

7 Ekim 2023

Tabii, size tantuni tarifi verebilirim. İşte gerekli malzemeler ve tarif adımları:Malzemeler...