Nanenin Faydaları  

9 Ocak 2022

Nanenin Faydaları  

Nane bitkisi popüler bir bitkidir ve iyileştirici özellikleri nedeniyle yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Nane ve içerisinde nane olanlar dahil olmak üzere iki düzineden fazla türü ve  yüzlerce çeşidi vardır. Taze ve kuru olarak mutfakta kullanılmasının yanı sıra diş macunu, traş jeli, sakız, nefes spreyi, şeker, çay, balsam, yağlar ve nane inhalerleri gibi birçok üründe  en çok kullanılan bitkidir. Nanenin  şaşırtıcı sağlık yararları vardır. Onların arasında; Sindirimi azaltır, kilo vermeye yardımcı olur, mide bulantısıyla savaşır, yorgunluğu ve baş ağrılarını giderir. Nane ayrıca astım, hafıza kaybı ve cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılır. Nane, yemeklerde, salatalarda ve çaylarda yaygın olarak kullanılabildiği gibi alkollü ve alkolsüz içeceklere şurup şeklinde de katılabiliyor. Yağlı diş macunlarında, sakızlarda, ilaçlarda ve güzellik ürünlerinde kullanılan  pek çok nane çeşidi vardır. Bu şifalı bitki, neredeyse tüm dünyada yetişen, Akdeniz bölgesine özgüdür.  

Mevsimsel Alerjilere İyi Gelmektedir   


Mevsimsel alerjiler ve saman nezlesi (rinit) dünya çapında milyonlarca insanı etkiler. Nane yaprağı özlerinin, saman nezlesi ve mevsimsel alerjilerle ilişkili ciddi semptomları kötüleştiren bazı kimyasalların salınımını engellediği gösterilmiştir. Nane mevsimsel alerji semptomlarını hafifletmek için umut verici bir tedavi sunabilir.  


Prostat Kanserini ve Damar Tıkanıklığını Önlemektedir  

  
Nanedeki rosmarinik asidin antioksidan aktivitesi E vitamininden daha güçlüdür. Rosmarinik asit kanser ve damar sertliği riskini azaltırken serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önler. Klinik öncesi araştırmalar, nanenin radyasyona bağlı DNA hasarına ve hücre ölümüne karşı koruduğunu gösteriyor. Araştırmalar, nanenin prostat kanserinin büyümesini engellediğini göstermiştir.  


Solunum Problemlerini Önlemektedir    


Nanenin ana maddesi olan mentol,  astım ve soğuk algınlığı kaynaklı solunum rahatsızlıklarını gidermek için yaygın olarak kullanılır. Burun, boğaz, bronşlar ve akciğerlerdeki tıkanıklığın giderilmesinde etkilidir. Boğaz, burun ve diğer solunum yollarını rahatlatmaya ve yatıştırmaya yardımcı olur ve kronik öksürüğe neden olan tahrişleri giderir. Astım sorununa  ancak düzenli kullanımla cevap alınabilir.  


Ağız Kokusunu Gidermektedir  

  
Nane sakızı, nefes darlığını durdurmak veya ağız kokusundan kurtulmak denilince akla gelen ilk doğal çözümlerden biridir. Taze nane yaprakları antibakteriyel özelliklere sahiptir ve bu yaprakları çiğnemek nefes alma problemlerini gidermeye yardımcı olur.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?

16 Nisan 2022

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?Alternatif tıp için oldukça önemli olan bitk...

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

3 Nisan 2022

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?Papatya çayı hem kokusu ile hem de yatıştırıcı etk...

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine Etkileri

9 Mart 2022

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine EtkileriZerdeçal içeriğinde bulunan pek çok yararlı ...

Gül Suyu Nedir?

4 Mart 2022

Gül Suyu Nedir?Gül Suyu, birçok insanın sevdiğine özel günlerde hediye ettiği gül çiç...