Nanoteknoloji Nedir?

5 Ekim 2021

Nanoteknoloji ne demek? Esasen bir ölçü birimi olan nano, günümüz itibari ile gözle görülmesi imkânsız olan teknolojik çalışmaları kapsamaktadır. 1 ile 100 nanometre şeklinde olan yapıların belirli bir amaca servis edebilmesi amacı ile tasarlanması nanoteknoloji olarak adlandırılmaktadır. Nano boyutunda olan malzemelerin yalnızca optik değil elektronik, mekanik ve manyetik şekilleri de çok değişik olabilmektedir. Genel anlamda nanoteknoloji, moleküler, süper moleküler ve maddenin atomik seviyesindeki kontrolüne verilen isimdir. En eski tanımı ise makro ölçek ürünlerinin imalatında moleküler ve atomların kontrolünün belirli bir amacı teşkil etmektedir.

Nanoteknoloji’nin ise uygulama alanları oldukça geniştir. Bu esnada, yiyeceklerin paketlerinde daha fazla süre içerisinde taze kalması mümkündür. Bunun yanı sıra güneş pillerinin küresel ısıya büyük bir katkı veren fosil yakıtlarından daha fazla ucuza gelmektedir. Ve spor malzemeleri, muhteşem derecedeki performansa destek olmaktadır.

Nanoteknoloji Kullanım Alanları Nelerdir? Ve Bu Alanlarda Ne Gibi Tasarımlar Uygulanmaktadır?

Nanoteknoloji kullanım dalı açısından sınırlandırılması olmayan bir bilim dalıdır. Bu bağlamda matematik, biyoloji, fizik, tıp, eczacılık, elektrik gibi alanlar nanoteknolojinin kullanılmış olduğu alanları kapsamaktadır. Bu tür dallarda ise aşağıda bahsedeceğimiz eylemler yapılmaktadır.

Elektrik: Nano ölçekte elektrik devredeki ekipmanların tasarımı

Matematik: Nano ölçekte modelleme eylemleri yapılmaktadır.

Bilgisayar teknolojisi: Hızlı bilgisayar destekleri ve küçük bilgisayar desteklerinin üretimini kapsamaktadır.

Tıp: Hasar görmüş olan sinir merkezlerinin nano ölçekteki tamirini kapsamaktadır.

Malzeme bilimi: Gelecekte yapılması düşünülen yapılara ait hafif tasarım ve küçük ölçekli tasarımları kapsamaktadır.

Nano Teknolojiye Verilebilecek Ne Gibi Örnekler Bulunmaktadır?

Nanoteknoloji çalışmaları ve araştırmaları sonucunda küçük ölçekteki nano çipler, nano materyaller ve nano eşyalara ağırlık verildiği bilinmektedir. Nano materyaller, karbon nanotube, içlerinde en çok ilgi görenler kategorisinde yer alır. Çubuk biçiminde yer alan karbon moleküller, fazlası ile sert bir yapı ve yoğunluğu oluşturmaktadır. İçerisi boş olan bu çubukların istenildiği her eşya içerisine yerleştirilebilmektedir. Yakın dönem içerisinde NASA’nın karbon nonotube tasarımlarında uzay incelemeleri dahilinde kullanılabileceği şeklindeki açıklamaları dikkat çekmiştir. 

Nano çipler, akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve hatta tablet gibi her türden teknolojik aletlerin içerisine yerleştirilebilmektedir. Bu kapsamda cihazlar için de halihazırda kullanılmakta olan tüm donanımların mikro merkezden de daha az bir alanı kapladığı bilinmektedir. Nano makinelerin de nano teknolojiyi kullanmak sureti ile tasarlanmış araçlar içerisinde olduğu bilinmektedir. Bu tür makinelere aynı dönem içerisinde moleküler üretim ismi de verilmektedir. Nano teknolojinin kullanıldığı makineler; anahtar, pompa, motor ve çarktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

KIZIL GEZEGEN MARS VE BİLİNMEYENLERİ

2 Mayıs 2023

Mars, Güneş Sistemi'nde Dünya'ya en yakın dördüncü gezegendir ve "Kızıl Gezegen" olarak da ...

DUYGULAR VE ORGANLAR ARASINDAKİ İLİŞKİ

30 Nisan 2023

İbn-i Sina (veya Avicenna olarak da bilinir), 980-1037 yılları arasında yaşamış İranlı bir ...

VENÜS'ÜN DÜNYA ETRAFINDAKİ TAM DÖNÜŞÜ

2 Eylül 2022

Venüs veya Çolpan; Güneş’e en yakın ikinci, sıcaklık bakımından en sıcak gezegendir. Gü...

Fen Bilimleri Kaç Ana Başlıkta İncelenmektedir

14 Ağustos 2022

 Fen bilimleri; insanların maddesel çevresindeki nesneleri ve olayları deneyler, buluşlar v...