Narsisizmin Çeşitleri Nelerdir? Tedavisi Mümkün Müdür? Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

19 Kasım 2021

Narsisizmin Çeşitleri Nelerdir? Tedavisi Mümkün Müdür? Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Narsisizm, diğer adıyla özseverlik, kişinin kendisine hayran, hatta neredeyse aşık olduğu, tamamen ben merkezli düşündüğü bir hayat yaşadığı, çoğu zaman çevresi için bir eziyet halin gelen psikolojik bir rahatsızlık, bir kişilik bozukluğudur. Farkında olsak da olmasak da aslında artık bir çoğumuzun yolu, hayatımızın mutlaka bir evresinde bir narsisiste denk geliyor. Birçok çeşidi olan, çoğu zaman anlayamadığımız bu rahatsızlığı yazımızda detaylıca inceleyebilir, fikir sahibi olabilirsiniz. 

Narsisizmin Çeşitleri Nelerdir?

1-Açık Tip Narsisist

Narsisist dediğimizde hepimizin az çok aklına gelen, kendini gösteren, gizlemeyen insanlar bu gruba dahil olmaktadır. Bu insanlar genellikle dışa dönük, agresif veya dikkat çekici bir karaktere sahiptir. Genelde özel muamele bekleyen, rekabetçi ve çevresindekileri aşağılamak, küçük düşürmekten hoşlanan tiplerdir. Gördüğünüzde mutlaka tanırsınız. 

2-Gizli Tip Narsisist 

Gizli tip narsisist dediğimiz tipler genellikle pasif agresif olma eğilimindedirler. Dikkat çekmek için kendilerini kurban gibi göstermekten hoşlanan bu tipler, sürekli kriz çıkaran, en ufak bir şeyde gözyaşlarına boğulan, aslında hepimizin çevresinde en az bir tane olan bir karakterdir. 

3-Hipervijilan Tip Narsisist 

Bu tür bir narsisist başkalarının duygularına inanılmaz derecede duyarlıdır. En ufak bir mimik hareketinizde bile alınganlık gösterecek, çevresinde olup biten her şeyi kendi üzerine alınacaktır. 

4-Kayıtsız Tip Narsisist

Kayıtsız bir narsisist, başkalarının duygularına karşı tamamen duyarsız, farkındalıktan yoksundur. Bencil, kibirli ve oldukça saldırgandır. İlgi odağı olmak onlar için var olmak demektir. 

5- Teşhirci Tip Narsisist

Bu tip bireyler, ucu bucağı olmayan, sonsuz bir ilgi ihtiyacı duyarlar. Kendilerini herkesten üstün görür, arkadaş ve ailelerine bile tepeden bakarlar. Her zaman takdir edilmeye, ilgi görmeye muhtaç durumdadırlar. 


Narsisizmin Tedavisi Mümkün Müdür? Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Narsisistik kişilik bozukluğu ne yazık ki çoğu zaman tedavisi mümkün olmayan bir psikolojik rahatsızlıktır ve toplumun bir çok kesiminde, hayatınızın her alanında karşınıza çıkabilir. Bu kişilik bozukluğuna sahip olan bireyler öz farkındalığa sahip olamadıkları için genellikle bunu kabullenmeyen, hatta farkında bile olmayan bireylerdir. Çevreleri tarafından fark edilmez, sürekli ilgiye boğulur, bir psikiyatri uzmanına yönlendirilmezlerse tedavi olmaları mümkün olmamaktadır. Kişilik bozuklularının tedavileri için belirli ilaçlar da yoktur ve olsa bile bu durumda tek başına ilaç tedavisi hiçbir işe yaramayacaktır. Kişinin mutlaka psikoterapi alması gerekmektedir. Uzun süreli psikoterapi eşliğinde antidepresan kullanımı kişiyi gündelik yaşamda daha normal davranışlara yönlendirebilmekte, en azından aşağılanma duygusuna bağlı olarak gelişebilecek intihar etme ihtimalini azaltabilmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...