NBA Tarihinde Gelmiş Geçmiş En Çok Rekora Sahip Olan Basketbolcu

3 Ağustos 2021

 

NBA tarihinde en çok rekora sahip oyuncu, her anlamda farklı olması ile dikkat çeken Amerikalı profesyonel basketbolcu Wilt Chamberlain’dir. Chamberlain, Philadelphia’da 21 Ağustos 1936 yılında dünyaya gelmiştir. Babası kaynak makinesi ustası, annesi beyaz bir ailede ev işlerine yardımcılık yapmıştır. Wilt Chamberlain basketbolu, kendi çevresinde çok popüler olduğu için denese de basit bulmuş, ilgisini daha çok atletizm çekmiştir. 10 yaşında 1.80 boyuyla 2,01 metre yüksek atlayan, 16,5 metre gülle atan ve 6,70 metre uzun atlayan biridir. 

Overbrook Lisesi’ne başladığında Wilt, günde 1 saat oynadığı basketbolu 8 saat harcadığı atletizme tercih etme nedenini, “Biraz oynadığım basketbol, derecelerim olan atletizmden daha çok ilgi çekti ben de elime topu aldım” diyerek, basketbola başlamasını anlatmıştır.

 

 

NBA Kariyeri

24 Ekim 1959 günü 2,16 m boyundaki Wilt Chamberlain, Philadelphia Warriors ile NBA’ye adım atar. Çaylak sezonundayken 30bin dolara anlaşma yapmış ve NBA'nin en yüksek ücretine de imza atmıştır. 14 yıllık NBA sezonuna 2 şampiyonluk, 4MVP, 13 allstar maçı sığdırır. 2 Mart 1962’de hem NBA tarihi hem de kendisi için çok önemli olan bir olay olur ve 100 sayı atarak bir maçta atılan en yüksek sayı olarak NBA tarihine geçer. Wilt, kariyerini de 30,1 sayı, 22,9 ribaund ve 4.4 asist ortalaması ile tamamlamıştır. 

 

 

Rekorları ve Hakkında Enteresan Bilgiler

NBA tarihinde en çok rekora sahip oyuncu Cilt Chamberlain; 2 defa NBA şampiyonu, NBA Finalleri MVP’si, 4 defa NBA Sezon MVP’si, 13 defa NBA All-Star, NBA All-Star Maçı MVP Ödülü, 7 defa NBA Yılın En İyi Beşi İkinci Takımı, 2 defa NBA En İyi Savunma Takımı, NBA Yılın Çaylağı, 7 defa NBA Sayı Kralı, NBA Asist Kralı, 11 defa NBA Ribaund Kralı, NBA Tarihinin En iyi 50 Oyuncusu ödüllerinin sahibi olmuştur. Wilt Chamberlain, sadece rekorları ile değil farklı kişiliği ile de her zaman ön planda olmuştur. Kendisine dair hatırlanan ilgi çekici olaylara değinmek gerekirse,

 

  • NBA’ de oynamadan önce kitabı satması,
  • Çok yüksek ücretlere takımlarla anlaşması,
  • Çiğnediği sakızı maç sırasında penyesine yapıştırıp sonra tekrar çiğnemesi,
  • Film çekmesi,
  • Siyahi olmasına rağmen Marthin Luther King’in cenaze töreninde siyahi yönetiminin değil Nixon’ın yanında yürümesi,
  • Çapkınlığı hakkında kendi söylemleri ile sadece rekorlar kıran bir sporcu değil aynı zamanda oldukça renkli ve değişik bir kişilik olması onu daha da popüler yapmıştır. Rekorlar kıran bu renkli kişilik 12 Ekim 1999 yılında, 63 yaşında kalp rahatsızlığı nedeni ile vefat etmiştir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?

26 Mayıs 2022

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?Basketbolda hakemlerin kullandığı pek çok işaret bu...

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  

19 Mayıs 2022

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  Yaşlılıkta spor yapmanın önemi nedir sorusu he...

Uzak Doğu Dövüş Sporları

18 Mayıs 2022

Uzak Doğu Dövüş SporlarıUzakdoğu dövüş sporları rakibin saldırısını durdurmayı am...

WWE Nedir?

18 Mayıs 2022

WWE Nedir?WWE, World Wrestling Entertainment teriminin kısaltması olarak kullanılmaktadır. A...