Neden Antioksidan Kullanmalıyım?

27 Şubat 2022

Neden Antioksidan Kullanmalıyım?

Neden antioksidan kullanmalıyım Antioksidan birçok hastalığa karşı koruyucu bir görev üstlenmekte ve hücrelerin herhangi bir dış etkiye karşı güçlü olmasını sağlamaktadır. Antioksidan bir yardımcı moleküldür. Bu yardımcı molekül, hücrelerin içindeki hasar yapıcı molekülleri temizlemektedir. Vücutta metabolizma sisteminden dolayı atıklar oluşmaktadır. Bu atıklar vücuttan uzaklaştırılmazsa zarar vermektedir. Bu zararlı maddelere de oksidan denilmektedir. Oksidanlar, birçok farklı hastalığın yayılmasını ve oluşmasını desteklemektedir. Bundan dolayı oksidanların, antioksidan ile uzaklaştırılması oldukça önemlidir. Antioksidanlar, oksidaların vücuda verecek zararı önlemektedir. Yapay tatlandırıcı içeren besinlerin tüketilmesi, sigar ve alkol kullanımı, radyasyon ve ultraviyole ışınları oksidan oluşumuna ve artışına neden olmaktadır. A, C, E vitamini, glutatyon, selenyum ve mineraller Antioksidanlara örnek olarak verilebilir. 

Antioksidanlar Hangi Besinlerde Bulunur?

Neden antioksidan kullanmalıyım daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için kullanmamız gerekmektedir. Antioksidan içeren ürünlerden bazıları vücudumuz tarafından doğal yollarla üretilebilmektedir. Buna karşılık bazı maddeler, beslenme ile dışarıdan alınması gerekmektedir. Bitkiler ve hayvanlar tamamen kendi antioksidanlarını üretebilmektedir fakat insan vücudu, vitamin ve mineralleri dışarıdan almaktadır. Böğürtlen, ahududu, portakal, greyfurt, çilek gibi meyveler, kahve, sarımsak, bitter çikolata, yeşil çay, havuç, ceviz, yapraklı sebzeler ve deniz ürünleri antioksidan açısından oldukça zengindir. Özellikle enginar antioksidan açısından zengin ve günlük antioksidan miktarı için en çok önerilen sebzedir. 

Kullanılmadığı Durumlarda Ne Olur?

 Her bireyin günlük olarak ihtiyaç duyduğu antioksidan miktarı vardır. Yeterli antioksidan alınmadığında üretilen reaktif oksijen radikallerinin sayısı azalmaktadır ve kişinin genel sağlık durumu olumsuz etkilenmektedir. Başta enfeksiyonlar olmak üzere yeni hastalıkların oluşumu görülecektir ve mevcut rahatsızlıklarda da ilerleme olacaktır. Özellikle eklem romatizması, kalp ve damar hastalıkları, kanser ve diyabet rahatsızlıkları artış göstermektedir. Neden antioksidan kullanmalıyım daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için kullanılması gerekmektedir. Yeterli antioksidan kullanılmadığında vücutta oksidan miktarı artış göstermektedir. Bu durum halsizliği beraberinde getirmektedir. Kişi, gün içerisinde kendini halsiz ve bitkin hissetmektedir. Cilt hücrelerinin yenilenmesi ve daha genç bir cilt görünümü için antioksidan kullanılması gerekmektedir. Antioksidan eksikliğinde cilt buruşukluğu da artış göstermektedir. Bilişsel sağlık için de oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Antioksidanlar, yaşlanmayı ve bunamayı önlemektedir. 

.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...