Neden Esneriz?

23 Ekim 2021

Neden Esneriz? Neden Güleriz? Neden Uyuruz? gibi sorular günümüzde insanların kafasını sıklıkla karıştıran ve yanıt bekleyen sorulardır. Gülmek, esneme ve uyumak gibi davranışlar canlılarda ortaya çıkan ve farklı sebeplerden kaynaklanabilen hareketlerdir. 

Neden Esneriz?


Neden esneriz sorusunun cevabını genellikle uyku ile bağdaşlaştırmak en bilinen yargılardandır. Fakat esneme olayı solunum olayı ile vücuda giren ya da ortamda bulunan oksijen miktarı ile duygusal  durumların yansıması sonucunda da meydana gelebilmektedir. Hipotalamus tarafından uyarılan sinir sistemi bireyin esnemesi için tetiklemeler başlatmaktadır. Uyku esnemenin başlamasında bir diğer önemli faktördür. İnsan vücudu uykunun bastırılması ve zihnin açık tutulması için esneme eylemini başlatmaktadır. Ayrıca ortamda meydana gelen oksijen miktarı düşüşü de vücudun içinde yer alan oksijen miktarının düşmesine neden olmaktadır.

Neden Güleriz ?


Neden güleriz sorusunun cevabı ise en genel yargı ile mutluluğa işaret etmektedir.  Gülmek gerçekten de içte yaşanan neşe ve mutluluğun bir göstergesi olabilmektedir. Komik bir durum olduğunda insanların gülmesi beklenmektedir. İnsanların gülme eylemini gerçekleştirmesinde subkorteksler aktif rol oynamaktadır. Bu bölüm uyuma, esneme, nefes alma ve benzeri reflekslerinin gerçekleştirilmesinde de önemli bir işleve sahiptir. Bu refleksler konuşma, hafıza gibi çeşitli bedensel gelişmelerden çok önce gelişim göstermektedir. Öte yandan insanlar mutsuz buldukları ruh hallerinin kendilerine yansıtıldığı durumlarda da şaşkınlık ifadelerini gülümseme şeklinde açığa çıkarabilmektedir.  Bu durum bireysel psikolojinin radikal durumlarında da gülümseme davranışının ortaya çıkabildiğinin bir göstergesi niteliğindedir.  Ayrıca hayal kırıklığı, üzüntü gibi farklı duyguların meydana geldiği zamanlarda farklılık gösteren davranışlar sergileyebilmektedir. Bu davranışların başında gülmek yer almaktadır. 

Neden Uyuruz?


Neden uyuruz sorusunun cevabı da farklılık göstermektedir. Vücutta meydana gelen yorgunluğun atılmasında aktif rol oynayan uykunun ortaya çıkmasında daha farklı sebepler de yer alabilmektedir. Vücudun yorgunluğunun ötesinde psikolojik faktörler, sinirsel ve bedensel eksiklikler de uyku faktörünün gün yüzüne çıkmasına neden olmaktadır.   Bu sebeple yalnızca vücut yorgunluğunun uykuya sebep olduğunu işaret etmek mümkün değildir. Uykunun zihinsel yorgunluğa da faydalı olduğu açığa çıktığında zihnin dinlenmesi için de uyunduğunu düşünmek doğrudur.

 

Tüm bu bilgiler ışığında Neden Esneriz? Neden Güleriz? Neden Uyuruz? sorularının cevabının beynin temel bir fonksiyonu olduğunu görülmektedir. Tıpkı yemek, içmek gibi temel işlevler içerisinde uyumak, gülmek ve esnemek yer almaktadır. Vücudun kendi yaşam fonksiyonlarını sürdürmek için beyine gönderdiği refleksler doğrultusunda insanlar gülme, esneme, uyuma gibi davranışlar gerçekleştirdiği bilinmektedir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...