Neden Esneriz? Neden Güleriz? Neden Uyuruz?

11 Ağustos 2021

Neden esneriz? Neden güleriz veya neden uyuruz? Her insanın isteyerek veya istemeyerek gerçekleştirdiği bu davranışların nedenlerini daha önce hiç düşünmüş müydünüz? Yazımızın devamında tüm bu istem dışı davranışların sebeplerini öğrenebilirsiniz.

 

 

Neden Esneriz?

İstem dışı olarak ağzımızı açıp ciğerlerimizi bolca havayla doldurduğumuz bu davranış esneme olarak adlandırılıyor. Genelde çok uykumuz geldiğinde, sıkıcı işlerle uğraştığımızda bu davranışı hepimiz gerçekleştiriyoruz. Esnemek bulaşıcıdır cümlesini de herkes hayatında mutlaka duymuştur. Peki neden esneriz? Aslında neden esnediğimizin fizyolojisi hala daha tam olarak bilinmiyor. Bilim insanların neden esnediğini hala tam olarak açıklayamamış olsa da tabi ki bu konuda öne sürülen bazı teoriler mevcut. Bu teorilerden birisi akciğerlerimizin oksijen ihtiyacının karşılanmasıdır. İnsan vücudu belli zamanlarda daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Esnemek de akciğerlerimizi oksijenle doldurmak için uygun bir eylemdir. Fakat bu teoriyi göz önüne aldığımızda spor aktivitelerinde de oksijene ihtiyaç duymamıza rağmen esnemediğimizi fark ediyoruz. Ve dolayısıyla bu teori kendi kendini çürütüyor. Bir diğeri ise esnemenin beynin soğumasını sağladığı yönünde. Beynimizin belli bir ısıda kalması gerekmekte ve esnerken beynimize giden kan akışı ısının düşmesini sağlıyor. Bu teoriler dışında yorgunluk, uyku hali, adaptasyon, rahatlama ihtiyacı gibi daha bir çok teoriyi esnemenin sebepleri olarak gösterebiliriz. Fakat dediğimiz gibi ne yazık ki bilim hala bu konuya net bir açıklama getirebilmiş değil. 

 

 

Peki Ya Neden Güleriz?

Biz insanlar isteyerek veya istemeyerek neredeyse her gün güleriz. Peki ya neden güleriz? Aslında gülmek tüm hayatımızın en keyifli anlarını oluşturan bir eylem olarak tanımlanabilir. Hoşumuza giden durumlarda, mutluluklarımızda, komik bulduğumuz durumlar karşısında ve bazen ne yazık ki üzücü durumlarda bile gülebiliyoruz. Yani neye gülüp gülmeyeceğimizi pek de kontrol edebildiğimizi söyleyemeyiz. Genel olarak neden güldüğümüzü açıklayacak olursak bizi mutlu edecek durumlarla karşılaşmak, beynimizin emrini yere getirmek ve sosyal çevremize adapte olabilmek için güldüğümüzü söyleyebiliriz. Fakat unutmayalım ki aynı esneme gibi gülme davranışıyla ilgili bilimsel araştırmalar da günümüzde hala devam ediyor.

 

 

Neden Uyuruz?

Uyku her birimiz için zorunlu olan, en doğal davranışlarımızdan bir tanesidir. Her yetişkin insan günde en az 5-6 saatini, bazen çok daha fazlasını uyuyarak geçiriyor. Peki hiç merak ettiniz mi, biz insanlar neden uyuruz? Her gün koşuşturmacamıza devam edebilmek, gündelik işlerimizi halledebilmek, yürüyebilmek, konuşabilmek gibi tüm ihtiyaçlarımız için vücudumuz enerji harcamak zorundadır. Vücudumuz bize bu enerjiyi sağlayabilecek hormonları uyanık anlarımızda değil, uyku esnasında salgılar. Ve doğal olarak enerji kazanabilmek, vücudumuzu yenileyebilmek, beynimizi dinç tutabilmek için uyuruz. Uyumak, kendimizi dinç tutabilmek, yaşamımıza verimli bir şekilde devam edebilmek için hayatımızda var olan bir fırsat.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...