Din

Neden Namaz Beş Vakittir?

16 Mayıs 2022

Neden Namaz Beş Vakittir?

Namaz İslam dininin şartlarından biri olarak önemli bir yere sahiptir. Pek çok kişi tarafından merak edilen konulardan biride Neden Namaz Beş Vakittir? Sorusunun cevabı olmaktadır. Bu konuda bir çok farklı kaynakta bilgiler paylaşılmakla birlikte en çok kabul edilen dünyanın hem kendi hem de güneş etrafında dönüşü ile birlikte oluşan farklı inkilapların namaz vakitlerinin belirlenmesinde etkili olması yönünde ki görüştür. İnsan tüm alemler içinde düşünme yetisi ile özel kılınmış bir varlıktır. Dolayısı ile dünyanın hulasası olarak kabul edilmektedir. Namazda İslam'ın şartları içerisinde en özel yere sahip olan ibadet olarak hep öne çıkarılmakta ve önemli adledilmektedir. Bir gün kavramı ise tüm zamanların en önemli zaman birimi olarak nitelendirilmektedir. Buradan varılacak olan sonuçla Dünyanın yaratılışında yaşanılan süreçler insanın doğumundan ölümüne kadar olan ki süreç ve bir gün hep 5 vakite bölünerek değerlendirilmiş ve namazında günün beş zamanında kılınması farz kılınmıştır.

Namaz İbadetinin Önemi?

Namaz insanının kötü fiillerden uzaklaştırarak kendisini doğru yola sevk etmesini sağlamak için önemli kılınmıştır. İnsan yaratılışı gereği pek çok duygu durumunu aynı anda yaşayan bir varlıktır. Namaz bu noktada insanının zihnini arındırması ve kötü filleri yapmaktan alıkoyması için önemli ibadetlerden olmaktadır. Dünya hayatının geçiciliğini vurgulayarak insanın sadece bu dünya için değil ruhani unsurunu da dikkate alarak manevi yönlerini de güçlendirmeyi hedefleyen bir ibadet türüdür. Günün beş zamanında kılınması bu durumu hatırlatmak amacı ile önemi olmaktadır. Namazın 5 vakit kılınması ile ilgili Kuran-ı Kerim'de açık ayetler bulunmamakla birlikte Hz. Muhammet döneminden itibaren özellikle Miraç'tan sonra namazın 5 vakit kılındığı belirtilmektedir.

Hz.Muhammet'e peygamberlik geldikten sonra ki süreçte en başta namaz ibadeti sabah ve akşam olmak üzere iki vakit olarak kılındığı ile ilgili bilgiler mevcuttur. Sonrasında abdestle birlikte gece namazı eklentisi olmuş Miraç ile birlikte beş vakit olarak kılınmaya başlamıştır. Namaz ibadetinin Hz.Muhammet döneminden çok daha önce var olduğu ile ilgili pek çok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan biri de Hz. İbrahim'in eşi Hacer'in oğulları için kullandığı 'namazı dosdoğru kılsınlar' şeklinde ki duasıdır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETLERİ

1 Mayıs 2023

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) hayatı boyunca uyguladığı davranışlar ve söyleml...

Felak Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Felak Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’i yeni öğrenmeye başlayanlar Felak Suresi ve anlam...

Nas Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Nas Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’in son suresi olan Nas Suresinin Anlamı meraklı okurl...