Neden Rüya Görürüz?

23 Ocak 2022

Neden Rüya Görürüz?

Rüya evreleri olan bunun yanında da görsel-işitsel olarak hissettiğiniz duygu bütünlüğüdür. Zaman kavramı bulunmayan rüya, saniyeler içerisinde görülür gerçek dünya zamanıyla karşılaştırılamaz. Zamanın akışının hızı farklı olduğundan dolayı rüyaların süresini tahmin etmesi çok zordur. Bazıları çok rüya gördüğünü bazılarının da hiç rüya görmediğini iddia edebilir. Asla unutulmamalıdır ki tüm insanlar rüya görür. Bazı kişiler rüyalarını uyanmaya daha yakın bir zamanda gördüğü için çok daha net hatırlar, bazıları da çok derin uykuda rüya gördüğü için bunu hatırlamaz ve de hiç rüya görmediğini sanır. Bunun sebebi de rüyaların, uyandıktan sonra geçen yarım saatte net hatırlanırken zamana takiben unutulur gün içinde de ortalama %20’sini anımsayabilirsiniz.

Neden Rüya Görüyoruz?

Bazı araştırmaların sonuçlarında beynin bir etkinliği şeklinde öne sürülmekte, bazı araştırmalarda ise bilinçaltının uyku sırasındaki dışarı vurumu şeklinde yorumlanmaktadır. İnsan beyninin uyurken aktif biçimde kalmasının bir örneği de rüyalardır. Sigmund Freud’un düşüncesine göre rüya, kişilerin bilinçaltında bulunan ve de buraya atılmış isteklerin dışa vurumu şeklinde yorumlamıştır. Bu sebeple rüyada görülenlerin genel anlamı olmaktan çok daha özel olan bir anlamı vardır ve de kişiye göre yorumlanabilir. Rüyalarda görülen olay örgüsünün büyük bölümü bastırılmış olan istekler şeklinde iletirken doğru yorumlamanın oldukça önemli olduğunu da iletmektedir.

Rüya Türleri

  1. Basit Rüya: Yorumlanmayan rüya tipidir. Kısaca günün yorgunluğu ile birlikte kafanıza takılan nesnelerin veya olayların yansımasını görmeniz ile oluşur. Yatmadan hemen önce yaptığınız aktivite ile ilgili de rüyalar değişir, Unutulmaya en yatkın olan rüyalar gündelik rüyalardır.
  2. Yorumlanabilir-Gerçek Rüyalar: Bu rüya türündeyse, bireylerin gördüğü rüyaların gündelik hayatında aynı şekilde yaşama ihtimali oldukça yüksektir. Bu sebeple bu türler yorumlanırken çok dikkat edilmesi gerekir.
  3. Güzel Rüyalar: Kişiye huzur veren, koşulduğunu ya da sevilen insanlar ile zaman geçirdiğinizi gördüğünüz uyandığınızda da size mutluluk sağlayan rüyalardır.
  4. Rüya Tekrarı: Nadir olarak görülen ama görülen bireyce -genelde hatırlanmış rüya türüdür. Kişi rüyası esnasında aynı mekânda ya da aynı kişi ile pek çok kez bulunması ile oluşur. Olay veya mekân tekrarlaması bu rüyanın tekrarına sebep olabilir.
  5. Rüyaların İçinde Rüya Görmek: Bu rüya türünde uyandığınızı sansanız dahi hala rüyanın içindesinizdir ve rüyada uyandığınızı görmüşsünüzdür. Bu olay 2 hatta 3 kere dahi tekrarlanabilir.
  6. Kâbus: Genel olarak unutulmayan, kaygılı ve yorgun zamanlarda da uykularımızı kaçıran bir rüya türüdür. İnsanın psikolojisine ve bilinçaltına bakılarak değişen kâbus, somut -soyut varlıklar içerebilir. Yalnızca rüya olduğu kabul edilip, doğru şekilde yorumlayarak güne devam edilmelidir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...