Nodül Nedir? Zararlı mıdır?

5 Ocak 2022

Nodül Nedir? Zararlı mıdır?

Nodül, tiroit dokusu içerisinde meydana gelen farklı yapıda ve farklı büyüklüklerde oluşabilen normal olmayan yumrular veya kitlelerdir. Bunlar genellikle zararsız ve iyi huyludurlar. Nodüller büyüklük olarak 2 cm çapa ulaşınca gözle görülebilirler. Daha küçük nodüller fark edilmezler. Nodüllerin kanser riski yüzde 5-10 arasındadır. Tiroid nodülleri tek başına ortaya çıkabilecekleri gibi başka hastalıklar neticesiyle de türeyebilirler. Nodüllerin taşıdığı riskler vardır.

  • Kansere dönüşebilir.
  • Başına buyruk (otonom) çalışarak aşırı hormon üreterek hipertiroidiye yol açabilir.
  • Büyük olanları nefes borusuna baskı yapabilir.

Nodüller genel itibari ile zararsız olsalar da yukarıdaki risklerin meydana gelme ihtimalinden dolayı hekim kontrolünde takip edilmelidir. Gerekli durumlara göre ilaç, radyoaktif iyot tedavisi ya da cerrahi müdahaleler olabilir.

Nodül çeşitleri;

  • Tiroit nodülü; tiroit bezinde bulunan yumrulardır.
  • Nödüler guatra; tiroit bezinin iri ve nodüllü olması durumuna denir.
  • Multi nodüller; tiroit bezinin iri ve birden çok nodül bulundurması durumuna denir.

Nodüllerin Belirtileri ve Tanı Yöntemleri

Nodül belirtileri; boyun kısmında dolgunluk ve şişkinlik ve yine boyunda ağrı ve rahatsızlık hissidir. Sesin kısılması veya çatallanması, nefes alma veya yutkunmada güçlük nodül belirtilerindendir.

Benzer şikayetler ile hastaneye giden hastanın öyküsü alınır, sonrasında doktor elle muayene eder. Akabinde kan testi yapılır. Nodüller ultrason ile incelenir ve inceleme esnasında kanser riskine rastlanır ise iğne biyopsi yapılarak örnek alınır. Nodüllerde risk tespiti için hastaya damar yoluyla radyoizotop madde verilir ve tiroit sintigrafisi çekilir. Radyoizotop madde nodül tarafından tutulursa buna sıcak nodül denir. Tutulmaz ise soğuk nodül, hiç bir değişiklik olmazsa ılık nodül olarak adlandırılır. Sıcak nodüllerde kanser riski yoktur fakat soğuk nodüller %5 oranında risk taşır. 

Nodüllerin Tedavi Yöntemleri

İçi sıvı dolu olan nodüller, içi doku dolu olanlara nazaran daha az kanser riski taşırlar. Hormon üretenlerde üretmeyenlere göre daha az risk taşırlar. Risk ve etkilerine göre nodüllerin tedavi edilme yöntemleri değişmektedir. Örneğin büyüyen, sert ve ağrı hissi veren nodüllerin kanser riski daha yüksektir. Yutkunmada zorlanma, ses kısıklığı gibi şikayetler de kanser riski taşıyan belirtilerdir. Bu durumlarda iğne biyopsisi alınan hastaların sonuçlarında kanser riski olanlar mutlaka ameliyat edilmelidir. Biyopsi sonucu iyi sonuç vermiş hastaların ultrasonda izlenmeye devam edilmesi önemlidir ve nodül %20 ve üzerinde büyüyorsa tekrar biyopsi alınmalıdır. Sıcak nodüllerde biyopsiye gerek duyulmaz. Tek sıcak nodül bulunuyorsa radyoaktif iyot verilerek tedavi edilir. Ancak sıcak nodüller 2 cm ve üzeri ise aynı zamanda çok sayıda sıcak nodül bulunuyorsa cerrahi müdahale gerekebilir. 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...