Nohut 1 Gece Suda Bekletin Ve Suyunu İçin Bakın Nelere Faydası Var?

13 Ekim 2020

Nohut bir çok şeye iyi geldiği biliniyor. Kalbe, cilde, uykusuzluğa çok fazla hastalıklara iyi gelmektedir. Bu kadar şeye iyi gelen nohut, suyunun da bu kadar faydalı olması şaşırtmasın sizleri. Şimdi nohut suyunun faydalarından bahsedelim..

Doç. Dr. Oğuz Özyaral Halk Sağlığı Uzmanı nohut'u haftanın en az 2 günü tüketilmesini öneriyor. Nohut, DNA sentezi için ve yenilenmesi açısından içerisinde folata olduğunu bu sebeple DNA'nın kanser hücrelerinin değişmesini ve böylelikle yapıyı daha iyi koruduğunu belirtiyor.

Nohutun bu özelliği, kanserin hücreleri vücudun içerisinde yayılmasını ve büyümesini engellemeye yardım ettiğini söyleyen Özyaral, Nohut'un göğüs kanserinde karşı koruyuculuğu olduğunu belirtiyor. Ayrıca nohut içerisinde östrojen hormonu dengeleyen özelliği nedeniyle kadınların menopoz döneminde yararlıdır. Özellikle menopoz dönemlerinde yaşanan ter basma ve sıcak olma durumunu azaltmaya destek olduğunu belirtiyor.

Nohut Suyunun İnanılmaz Faydaları

Eminim hepimiz nohut'u kaynattıktan sonra yada suda beklettikten sonra suyunu döküyoruz. Artık nohut suyunu atmamanızı öneriyoruz. Bu suyu yemeklerde kullanabilirsiniz. Nohut suyunun sağlık açısından oldukça faydalıdır.

  • Nohut suyu hücre yenileyici ve yara iyileştirici özelliği var.
  • Ayrıca erkeklerde sperm sayısının ve cinsel gücü atmasına yardımcı olur.
  • Bel ve kas ağrıları için tedavisinde etkilidir. Romatizma ağrılarına iyi gelmektedir.
  • Bağışıklık güçlenmesine ve hastalıklardan koruyucu etkisi büyüktür.
  • Ağız içinde olan yaraları geçirmek için gargara yapıldığında iyi geldiği bilinmektedir.
  • Nohut suyu aç karına içildiğinde bağırsakları ve bağırsak içinde olan kurtçukları temizler.
  • Cildi yeniler ve genç görünmesini sağlar.

Nohutun Müthiş Faydaları

Nohut içerisinde potasyum, magnezyum, kalsiyum, bakır, demir, çinko ve A vitamini açısından bol lifli zengin bir besin türüdür. İçerisinde bulunan selenyum, bağırsak emziminin çalışma fonksiyonuna yardımcı olur, vücutta kanser oluşumuma sebep olan bileşenlerin zehir oluşumunu yok etmeye yardımcı olur.

Nohut içerisinde olan selenyum tümör olmasını engeller. Göğüs kanseri oluşumuna karşı koruyucudur. Bağırsakta oluşan zararlı bakterileri engeller ve sindirim sistemi için alması gereken bakterilerin gelişmesine yardımcı olur. Nohut içerisinde bulunan lif değerinin yüksek olması nedeniyle anüs ve kolan bağlantılı kanser oluşumunu azaltır ve sindirim sistemini destek olur mideyi güçlendirir.

Düzenli tüketildiğinde nohut şeker hastalığını önler. Tansiyonu dengeler, baş dönmesi, bulantı ve baş ağrısı sorunları giderir.

Nohut mutluluk hormonlarını etkiler böylece depresyonu önlemiş olur. Kolesterolü dengeler, kalp damarının tıkanmasını önler ve kalbi korumaktadır. Zihinsel ve beyin yorgunluğu azaltır, zihni ve hafızayı güçlendirir daha kolay öğrenmenizi sağlar.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...