Obezite ile Savaşmak Neden Bu Kadar Önemli?

30 Ocak 2022

Obezite ile Savaşmak Neden Bu Kadar Önemli?

Obezite şu an itibari ile sadece ülkemizde değil tüm dünyada yaşamakta olan pek çok insanın problemi haline gelmiş bir konudur. Hem insanların yaşam şekillerinin değişmesi hem de beslenme alışkanlıklarının yeniden şekillenmesi obezite kavramının gün geçtikçe daha fazla insanın sorunu haline gelmesine neden olmaktadır. Çabuk yenilen yemekler, iş hayatından dolayı hazır yemek tercih etmek, paketli gıdalara olan düşkünlük ve hareketsizlik obeziteyi destekleyen nedenlerdendir. Peki obezite ile savaşmak neden bu kadar önemli hale gelmiştir? Bu sorunun cevabı olarak obezitenin bugün risk faktörü oluşturan pek çok hastalığın tetikleyicisi konumunda olmasından kaynaklanması diyebiliriz. Obezitenin günümüz hayatında çocukluk çağlarında bile görülmeye başlaması bu probleme karşı insanları daha çok bilinçlendirmek gereğini ortaya çıkarmaktadır. Çünkü beslenme alışkanlığının temel taşları henüz çocukluk yaşlarında atılan temellerle oluşturulmaktadır. Obezitenin yol açtığı sorunlar ve neden bu kadar önem verilmesi gereken bir konu olduğu ile ilgili maddeler yazımız devamında sıralanmıştır.

  • Obezite vücudun her bir organının gereğinden fazla işlev yapmasına ve dolayısı ile yorulmasına sebebiyet veren durumlardan birini oluşturmaktadır.
  • Obezite başta insülin direnci olmak üzere çeşitli kalp rahatsızlıklarına, solunum güçlüğü, astım, karaciğer yağlanması ,uyku problemleri, kanser,kısırlık ve bağışıklığın düşmesi gibi pek çok olumsuzluğa sebebiyet verebilmektedir.
  • Obezite solunum yollarında hasarlara sebep olduğundan uyku kalitesini ciddi ölçüde düşürmekte bu da uyku apnesi gibi önemli sorunları beraberinde getirebilmektedir. Uyku apnesi tedavi edilmez ise yaşamı tehdit edebilen ciddi bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Obezitenin neden olduğu en büyük sorunlardan bir tanesi hiç kuşkusuz bu problemi ağır derecelerde yaşayan kişilerin toplumda iletişim kurmak istememesi sebebiyle kendini toplumdan soyutlaması olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bireylerin pek çoğunda kendini beğenmeme gibi gelişen kişisel etkiler nedeniyle depresif haller oluşabilmektedir.
  • Obezite hem erkek bireylerde hem de kadınlarda kısırlığa neden olan etkiler yaratabilmektedir. Kadınların regl dönemlerinin düzensiz olmasının başlıca sebeplerinden biri olan kilo problemleri erken menopoz gibi etkilere de yol açabilmektedir.
  • Obezitenin zarar verdiği organların başlarında safra kesesini de saymak mümkündür. Safra kesesinde taş oluşumu gibi olumsuzlukları tetikleyen obezite problemi aşırı yağlanmanın etkisi ile vücuttaki pek çok organın işlevini tam olarak yerine getirmemesine sebebiyet vermektedir.

Obezitenin yol açtığı bu ve buna benzer pek çok olumsuz durum nedeni ile obezite ile savaşmak neden bu kadar önemli bir durum haline gelmiştir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...