Obsesif Kompulsif Bozukluk

20 Kasım 2021

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif kompulsif bozukluk, evham, endişe, takıntı şeklinde ortaya çıkan ve bireyin hayatını ciddi derecede etkileyen ruhsal bir hastalıktır. Pek çok kişi günlük hayatında kendisiyle, yaşamıyla ilgili konularda kaygı ve endişe duyabilir bu normal bir durum olarak değerlendirilmektedir. Ancak duyulan bu endişe, takıntı haline gelip günlük yaşantınızı etkiliyor ve yaşamsal aktivitelerinizden sizi alıkoyacak hale geliyorsa o zaman bu durumu obsesif kompulsif bozukluk olarak nitelendirmek yanlış olmayacaktır. Takıntı haline gelen düşüncenin yani obsesyon, sürekli tekrar etmesi kompulsiyon şeklinde ayrı ayrı tanımlanabilir ve takıntılı davranışın sürekli tekrarlanması haline kısaca OKB denilmektedir.

 

Önceden bu takıntılı durum hastalık değil de kişinin çok detaycı ve evhamlı olmasından kaynaklı basit ve geçici bir rahatsızlık olarak görülmekteydi. OKB' nin nadir görüldüğü düşüncesi hakimdi. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalara göre sanıldığı kadar nadir olmayan bu hastalık her 100 kişiden 2 veya 3'ünde görülmektedir. Genellikle 20-30 yaşlarında görülmeye başlansa da her yaşta insanda görülen OKB, daha detaycı ve evhamlı bir yapıya sahip olmalarından kaynaklı kadınlarda erkeklere nazaran daha çok görülmektedir.

Obsesif kompulsif bozukluk nedenleri herhangi bir kesinlik taşımaz ancak belirli varsayımlar üzerinde durulmaktadır. OKB nedenleri genetik etkenler, beyin işlevlerinde bozulma, çocukluk travmaları ve kişilik özellikleri şeklinde sıralanabilir. Aile bireylerinde veya birinci derece yakınlarında OKB bulunan kişilerde bu rahatsızlığa rastlanma olasılığı diğer bireylere göre daha yüksek kabul edilir. Beynin serotonin maddesindeki işlevsel bozukluk, obsesif kompulsif bozukluğun nedeni olabileceğinden araştırma gereksinimi duyulmuştur. Çocukluk travmaları özellikle cinsel istismar gibi kişinin hayatını ciddi derece de kötü yönde etkileyen ve stres, kaygı bozukluğu gibi psikolojik durumların ortaya çıkmasına neden olan travmalar ilerleyen yaşlarda kişiye OKB teşhisi konulmasına neden olabilmektedir. Son olarak kişilik özellikleri bu hastalığın teşhisinde önemli rol oynamaktadır. Kişi çok mükemmeliyetçi, aşırı detaycı, titiz ve kuralcı bir yapıya sahipse OKB' ye yatkın olarak görülmektedirler.

OKB Türleri

OKB türleri kültürlere ve toplumlara göre değişiklik gösterebilir. En çok bilinen türlerini sıralayacak olursak, temizlik, kuşku ve kontrol, cinsel içerikli, dini içerikli, simetri ya da düzen, dokunma, sayma, biriktirme, saklama, batıl inançlar, uğurlu uğursuz sayılar ve renkler şeklinde genel bir liste oluşturulabilir. 

En çok rastlanan obsesif kompulsiyonlara temizlik, düzen ve simetri sayılabilir. Temizlik OKB'si bulunan birinin evine misafir gelmesini istememesi, gününün çoğunu evde temizlik yaparak geçirmesi, gibi durumlar kişi için normal görünse de bu kadar aşırıya kaçılması kişinin hayat kalitesini düşürür ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...