Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

29 Ekim 2021

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Obsesif kompulsif; takıntılı düşüncelerin günlük hayatı etkileyebilecek boyuta dönüşmesine denir.  Obsesyon, takıntılı düşünceler haline gelen kısmı ifade ederken kompulsiyon ise yineleyici davranışları anlatmaktadır.  Aynı zamanda obsesyon ile anlatılmak istenen kişinin elinde olmadığı sebepler ile kendinden uzaklaştıramadığı dürtüleri ve düşünceleri kişiyi strese sokarak ruhsal problemler yaşamasını sağlar. Bu ruhsal hastalığın ise belirtileri şöyledir:

  • Aşırı kuşku duymak ve güvensizlik hissi
  • Hata yapmaktan korkma
  • Rahatsız edici düşüncelere ya da söylemlere takılarak uykuyu bölme
  • Sosyal açıdan kabul edilemeyecek bir davranış sergilemeden korkma
  • Rezil olmaktan korkma
  • Sıkıntılı problemlere sebep olan ortamlardan veya kişilerden sürekli olarak kaçma isteği
  • Tekrar tekrar bir şeyleri kontrol etme isteği
  • Günlük işleri yüksek sesle yapma veya kontrol ederken içinden de sayı saymak
  • Kusursuz davranma isteği simetri ve düzen takıntısı mükemmeliyetçilik
  • Başkasına isteyerek ya da istemeyerek zarar vermekten aşırı derecede korkmak

Tüm bu belirtiler obsesif kompulsif bozukluğu olan kişilerde sıklıkla rastlanan belirtilerdir. Bu belirtileri olan kişiler erken bir zamanda fark edip bu hastalığın önüne geçmelidirler.

 

 

Obsesif Kompulsif Rahatsızlığı Olan Kişiler Neler Yapmalı?

Obsesif kompulsif rahatsızlığı olan kişiler bu durumun üstesinden gelebilmek için ilk olarak durumu kabul etmelidirler. Daha sonra ise rahatsızlığın daha büyük sorunlara yol açmaması adına bir uzmandan destek almalıdırlar. Bu rahatsızlığın tedavisinde kullanılan yöntem bilişsel davranış terapisidir.  Tedavinin amacı kişinin korkuları ile yüzleşmesini sağlayarak anksiyetelerini azaltmaya çalışmaktır. Davranış terapisi ile kişinin gerçek dışı düşüncelerden arındırılıp gerçek dünya ile adapte olması için konuşma terapileri düzenlenir.  Bu tedavinin dışında kullanılan diğer bir tedavi yöntemi ise ilaç tedavisidir.  Antidepresan ilaçlar sayesinde beyindeki seratonin düzeyi dengelenmeye çalışılır. Bu ilaçlar,  obsesif kompulsif rahatsızlığı olan kişilerin tedavilerinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Tüm bunların yanında takıntılı olan kişilerin günlük hayatında stresten uzak duracağı aktivitelerle uğraşması onlar için oldukça yararlı olacaktır. Örneğin, yoga, doğa yürüyüşü, yüzme vb gibi spor dalları ile uğraşmak kişiyi yoğun düşüncelerinden uzaklaştırılacaktır. En önemli bilinen stresten uzak tutan ve bu rahatsızlığa da iyi geldiği bilinen diğer yöntem meditasyon yöntemidir. Böylelikle hastalar, düşüncelerini kontrol ederek rahatlayabilirler. Aynı zamanda bu kişiler, günlük hayatlarında onları strese ve kötü düşüncelere ortak edecek kişilerden uzak durarak da bu rahatsızlığın önüne geçebilirler. Tüm bunların yanında, rahatlatıcı müzikler ile güne başlayıp yine aynı müzik türündeki klasik müzik tarzındaki müzikler ile de gününü sonlandırabilir. Spor, meditasyon ve psikolojik yardımlar ile bu rahatsızlığın üstesinden gelmek mümkündür.

 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...