Ocak Başlığınız 1 Dakikada Nasıl Tertemiz Olur?

24 Ağustos 2021

Herkes tarafından bilinmektedir ki mutfakta en çok kullanılan alan ocaklardır. Gün içerisinde defalarca kullanılan ocaklar yapılan yemeğin yağına maruz kalmaktadır. Bu yağların kolay temizlenebilmesi için ocak temizlemeyi sık sık yapmaktır fayda vardır. Ocak başlığı temizliği ev hanımlarını zorlayan bir işlemdir. Çünkü her model ocağa göre uygulanacak yöntem birbirinden farklıdır.

 

 

Hangi Ocak Nasıl Temizlenmeli?

1-İnox Ocaklar

Bu tür ocakları temizlerken kesinlikle renk açıcı deterjanlar kullanılmamalıdır. Çamaşır suyu gibi aşındırıcı maddelerden uzak durulmalıdır. Bu tür ocakları çok hassas olduğundan bebek yağı ile temizlemek ömrünün uzun olmasını sağlayacaktır. Eğer ocağınızın rengi solmasın istiyorsanız ocağınızı nemli bir bezle silerek rengini koruyabilirsiniz. Ya da bu tür ocaklar için üretilen özel deterjanları satın alabilirsiniz.

 

 

2-Seramik Ocaklar

Seramik ocaklar; mutfakları oldukça şık gösteren bir ocak türüdür. Ocak başlığı temizliği dendiğinde en çok merak edilen türler arasında yer almaktadır. Bu ocaklar şık olduğu kadar temizliği de zordur. Seramik ocakları temizlemek istediğinizde bulaşık telinden uzak durmalı ve nemli bir bez ile silinmeli. Beziniz mümkünse mikro fiber bez olmalıdır. Ocağın üzerinde leke oluşmuşsa leke oluşan yere diş macunu sıkıp nemli bir bezle sildiğinizde seramik ocağı zarar vermeden temizliğinizi yapabilirsiniz.

3-Çelik Ocaklar

Çelik ocaklar; Ocak türleri arasında belki de en uzun dayanıklılık süresi olan Ocak türüdür. Bu ocak türlerinin sürekli temizlenmesi ve parlatılması önerilir. Çelik ocakları silmek için portakal limon gibi malzemeler kullanılmalıdır.

 

 

4-Emaye ocaklar

Bu tür ocakların en büyük özelliği çabuk aşınabilmesidir. Fiber bezlerin basıncına uyum sağlayan bu tür ocaklar günler öncesinden kalan yağları temizlemekte kolaylık sağlar. Sirkeli ya da limonlu bir su hazırlayarak ocak silinebilir.

5-İndiksiyonlu Ocak

Ocak başlığı temizliği dendiğinde bu tür ocaklara sahipseniz göstergeleri fazla olduğundan dikkatli olmakta yarar vardır. Her temizlikten sonra özellikle bu tür gösterge yerlerinin iyice kuruduğundan emin olunmalıdır. Tamamen kurumadan asla çalıştırılmamalıdır.

 

 

Diğer Ocak Başlığı Temizleme Yöntemleri

Sabunu rendeleyip derin bir kabının içerisine koyun ve üzerine sıcak su dökün. Bu karışımın içerisine ocağın gözlerini atın ve bir gece bu karışımın içerisinde bekletin. Bekletme işleminden sonra iyice yıkayarak ve iyice durulayarak kullanabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise sıcak suyla parlatma yöntemidir. Ocağın gözeleri sıcak bir suyun içerisine bir müddet bekletin. Böylelikle kararan yerleri yumuşayıp kolay çıkması sağlanabilir. Yeterli miktarda sıcak suyun içerisine bekledikten sonra Bir tel yardımıyla kararan yerleri ovalayın çıktığını göreceksiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...