Odalarımızın Mis Gibi Koksun, Evimizin Her Daim Güzel Kokması İçin Öneriler 

26 Aralık 2021

Odalarımızı Mis Gibi Koksun, Evimizin Her Daim Güzel Kokması İçin Öneriler 

Yaşam alanımız olan iş yerleri ve evlerimizin sürekli olarak temiz ve düzenli olması için hemen hemen her gün düzenli olarak temizlik yapılarak yaşam alanımızın güzel ve hoş olması için birçok işlem yaparız. Bu işlemlerden biri de ortalığı düzenleyip temizliği bitirdikten sonra ortamın güzel ve hoş kokması için farklı yöntem ve metotlar uygularsak bunu sağlayabiliriz. Bu yöntem ve metotlar ise şu şekilde ele alabiliriz.

 • Yaşadığımız çevre veya ortamın güzel ve hoş kokması için oda kokuları kullanarak ortamın güzel ve hoş kokmasını sağlayabiliriz.
 • Ortamda bulunan veya ortamda koku yapan eşyaları yaşam alanımızdan uzak tutarak kokunun yayılmasını önlemek.
 • Yaşam alanımızın olan yerlerin sürekli olarak havadar olmasına özen gösterilmesi ve belli periyotlar ile düzenli olarak ortamı havalandırmak gerekir.
 • Yaşam alanımızın olan yerlerin sürekli ve düzenli olarak temizlenmesi ve durulayarak hoş kokular ile temizlenmesi gerekir.
 • Yaşam alanımızda bulunan eşyaların zamanla kullanılmasından dolayı zaman içerisinde kirlenmesi sen dolayı pislendiğinden dolayı kirlenerek koku yaymalarından dolayı düzenli olarak temizlenmesi gerekir.
 • Evin içerisinde bulunan odaların veya diğer alanların içerisinde yiyecek veya içecek yiyilip içildiği zaman yere dökülen yemek kırıntıları ve içecek damlaları düştüğü zaman şayet temizlenmezse belli bir süre sonra ortamda kötü kokunun yayılmasını neden olduklarından dolayı dökülen yemek ve içecek damlaları temizlenmesi gerekir.
 • Yere sermek için kullanılan halı veya halı benzeri yer döşemelerinin zaman içerisinde kullanılmaya bağlı olarak halı içerisinde toz ve bakterilerin birikmesi sen dolayı koku yaymaya başlar. Bu önlemek için halı ve benzeri yer döşemelerinin belli periyotlar ile yıkanması gerekmektedir.
 • Oturma odasında kullanılan mobil, perde gibi yün veya kumaş gibi ürünlerin kullanımından kaynaklı zaman içerisinde kirlendiğinden dolayı düzenli olarak temizlenmesi gerekir.
 • ısınma veya soğutma amaçlı olarak kullanılan klima gibi elektrikli cihazların çalışma esnasında radyatörün içerisinde zamanla toz birikmesinden dolayı klimanın çalışma esnasında kötü kokunun yayılmasını neden olduklarından dolayı düzenli olarak temizlenmesi ve periyodik bakımların yapılması gerekir.
 • Evin veya diğer oturma odalarında kapalı alanlardan tütün ürünleri içilmesinden dolayı ortaya çıkan duman alana sindiğinden dolayı kapalı alanlardan tütün ürünleri içilmemesi gerekir.
 • Mutfakta yemek yapma esnasında yemek kokusunun tüm eve yayılmasını önlemek için mutfak kapısının kapalı olmasına ve havalandırmanın çalıştırılması gerekir.
 • Yıkanıp daha sonra kurulanması için asılacak olan çamaşır gibi ürünlerin evin içerisinde asılarak bırakılması ev içerisinde nemin oluşmasına neden olduğundan bu yöntem ile kurulmadan kaçınılması gerekir. Bu işlem için çamaşır gibi ürünlerin kurulanması için balkon gibi açık ve havadar olan yerler kullanılması gerekir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...