Ödeme Sistemleri Nelerdir?

6 Nisan 2022

Ödeme Sistemleri Nelerdir?

Ödeme sistemleri kelime anlamı ile ticarette karşılık olarak kullanılabilen para ve türev sistemlere verilen isimdir. Ödeme Sistemleri Nelerdir ? Sorusunun yanıtı pek çok farklı sistemi ve aracı içermektedir. Her ülkenin en sık kullandığı ödeme yöntemi değişmekle birlikte ülkemizde şu an için en yaygın kullanılan ödeme sistemleri fiziksel ödeme ve kredi kartı ödeme sistemleridir. Bunun haricinde de kullanılan pek çok ödeme sistemi mevcut olup bunlar ;

  • Eft yöntemi ile bankalar arası transfer yaparak ödeme,
  • Havale yoluyla aynı bankada bulunan hesaplar arasında ödeme,
  • Mobil ödeme yöntemleri ile ödeme,
  • Dijital cüzdan aracılığı ile ödeme
  • Sanal Poslar yardımı ile yapılan ödemeler

Ödeme sistemi bir ticarette yada alacak verecek durumunda ödeme yapmanızı ve tahsilat gerçekleştirmenizi sağlamak için kullandığınız yöntemler bütünüdür. Örnek vermek gerekirse; bir ürün satacağınız zaman tahsilatı gerçekleştirebilmeniz için ödeme sistemi araçlarından biri devreye girmektedir. Bununla birlikte ödeme yapan kişi içinde aynı sistem geçerli olmaktadır .

Ülkemizde Kullanılan Ödeme Sistemleri

Ülkemiz yukarıda sayılan ödeme sistemlerinin pek çoğu aktif kullanılabilir durumda olması sebebi ile bu ödemeler sisteminde gerekli yasal mevzuatı barındırmaktadır. Bununla birlikte dünya ülkelerinin bazılarında kullanılıp da ülkemizde kullanılmayan ödeme sistemlerinden biri kripto paralardır. Kripto paraların ticarette ödeme yöntemi olarak kullanılması ülkemizde yasal mevzuata dayandırılmamıştır. Bir ödeme sisteminin ülkede geçerli sayılabilmesi için mutlaka yasal mevzuatlarca düzenlenmiş olması gerekmektedir. Ülkemizde şu an için en aktif kullanılan ödeme sistemi fiziksel ve Sanal Pos Sistemleridir. 

Ödeme Sistemlerinin Aktif Kullanılmasının Ticarette ki Yeri

Gelişen pazarlarda ve rekabetçi ortamlarda işyerlerinin müşterisine sunduğu olanakların fazlalığı müşteri nezdinde o işletmenin tercih sebebi olmasına olanak tanımaktadır. İşyerlerinin sağlayacağı bu olanaklar arasında en önemlilerinden birini de ödeme sistemlerinin çeşitliliği oluşturmaktadır. Günümüzde pek çok işletme ödeme araçlarında çeşitlilik sağlayarak müşterilerinin yararlanmasına olanak sağlamaktadır. Müşteri finansal durumuna göre yaptığı alışverişin ödemesini ister nakit ister kredi kartı yada EFT, havale, mobil ödeme, dijital cüzdan yada uzaktan sanal POS kullanarak gerçekleştirebilmektedir. İşletmelerin potansiyel müşterilerini çoğaltarak pazar paylarını arttırmasına yol açan bu çeşitlilik günümüzde iyi bir pazarlama aracı olmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...