Olimpiyat Nedir?

10 Mayıs 2022

Olimpiyat Nedir?

Olimpiyat belirli aralıklarla dünyanın herhangi bir ülkesinde olmak üzere gerçekleştirilir. Farklı ülkelerden gelen en yetenekli sporcular, olimpiyatların ev sahipliği yaptığı tüm oyunlarda belirlenen kurallara göre başarılar sergileyerek ödüllendirilmektedir. Ayrıca olimpiyat müsabakaları tüm dünya tarafından takip edilmektedir. Çeşitli spor dallarının bir araya getirildiği olimpiyatlar, 200 farklı ülkeden gelen en yetenekli sporcularla gerçekleştirilmektedir. Çeşitli spor dallarının kendileri çapında kuraları bulunmakta ve sporcuların kesin olarak bu kurallara uymaları gerekmektedir. Kural ihlalinde bulunmadan, oyunlarda rakiplerinden iyi bir derece yapan sporcu ise ödüllendirilir.

 

Olimpiyat Müsabakaları

Her yıl farklı ülkede gerçekleştirilen olimpiyat müsabakaları bünyesinde çeşitli spor dallarını barındırıyor. Tüm olimpiyat oyunları ise profesyonel sporcular tarafından yapılıyor. Düzenlenen her olimpiyat müsabakalarında ise profesyonel hakemler bulunuyor. Alanlarında uzman profesyonel hakemler sporcuların kaydettikleri tüm dereceleri özen ve dikkatle inceleyerek, sporcuların birbirlerine karşı ne derece başarılı olduklarını kontrol ediyorlar. Düzenlenen her olimpiyat oyunu, tüm ayrıntılarıyla uzman yetkililer tarafından izleniyor ve inceleniyor. 

Olimpiyat müsabakalarının amacı, spor tutkunu gençlerin birbirlerine ve topluma karşı anlayışlı ve dostluk bilinciyle eğitilerek daha iyi ve daha barış yanlısı bir dünya temeline katkıda bulunmaktır. Spor faaliyetinde bulunma amacının, yapılan sporun türü fark etmeksizin insanın fiziki yapısına faydası olduğu kadar beyinsel gelişimine de katkısı olduğunu göstermek. Dünyamız için daha iyi ve barış içerisinde yaşamanın yollarını gençler vasıtasıyla tüm dünya insanlarına anlatmak. Tüm dünya ülkelerinin bir araya gelerek birbirleriyle daha çok etkileşim halinde bulunmaları olimpiyat müsabakalarının temel amaçlarındandır. 

Olimpik Spor Dalları

Olimpiyat müsabakaları dünya genelinde mevsimsel olarak “Yaz Oyunları Spor Dalları” ve “Kış Oyunları Spor Dalları” şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Yaz oyunları spor dalları 32 tanedir. Aralarında Boks gibi bireysel sporlar olmasının yanında basketbol, futbol, voleybol ve hentbol gibi çeşitli takım sporları da mevcuttur. Olimpik spor dallarından kış oyunları spor dalları ise kendi arasında 3’e ayrılmaktadır ve toplam 15 adettir. Bunlardan ilki “Kar Sporları” şeklinde ve 7 spor dalından oluşmaktadır. Diğeri ise ”Buz Sporları”dır ve 5 çeşitten oluşmaktadır. Sonuncusu ise “Kızak Sporları” olarak isimlendirilmiş ve 3 spor dalından oluşmaktadır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?

26 Mayıs 2022

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?Basketbolda hakemlerin kullandığı pek çok işaret bu...

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  

19 Mayıs 2022

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  Yaşlılıkta spor yapmanın önemi nedir sorusu he...

Uzak Doğu Dövüş Sporları

18 Mayıs 2022

Uzak Doğu Dövüş SporlarıUzakdoğu dövüş sporları rakibin saldırısını durdurmayı am...

WWE Nedir?

18 Mayıs 2022

WWE Nedir?WWE, World Wrestling Entertainment teriminin kısaltması olarak kullanılmaktadır. A...