Onkoloji Nedir? Alt Dalları Nelerdir?

14 Şubat 2022

Onkoloji Nedir?

Kanserin oluşumu, teşhisi, etiyolojisi ve tedavisi ile ilgilenen; Kalıtımla ilişkisini inceleyen tıp dalıdır. Kanser, kötü huylu tümörleri ifade eder. Onkoloji, Türkçe'de "kanser bilimi" olarak anlaşılmaktadır. Hastaların takibi ve tedavisinde uzman cerrahlar ile işbirliği yapılmaktadır.Cerrahi onkoloji bölümü, tıbbi onkoloji bölümü ve radyasyon onkolojisi bölümü, tedaviyi ve hasta izlemeyi koordine eder. Medikal onkoloji ilaç tedavisini, cerrahi onkoloji kanserli dokuyu teşhis eder ve uzaklaştırır, radyasyon onkolojisi radyasyon tedavisini üstlenir.

Alt Dalları Nelerdir?

  • Jinekolojik Onkoloji: Kadın üreme organlarındaki kanserlerin tanı ve tedavisiyle ilgilenir.
  • Medikal Onkoloji:Kemoterapi ilaçları konusunda uzmanlaşılan alandır.
  • Pediatrik Onkoloji:Çocuklarda gözlemlenen kanserin teşhis ve tedavisiyle ilgilenen onkoloji alanıdır.
  • Radyasyon Onkoloji: Radyoterapi alanında uzmanlaşılan alandır.
  • Cerrahi Onkoloji:Biyopsi işlemi ve tümörün çıkarılması için yapılan ameliyatları içeren onkoloji alanı.

ONnkoloji ile Uğraşan Disiplinler

Cerrahi Onkoloji 

Kanser cerrahisi, hastalığın teşhisinde ve kanserli dokunun çıkarılmasında rol oynar. Cerrahinin birçok dalını kapsar. Biyopsi ve cerrahinin kanserin metastaz yapmasına neden olduğu konusunda yanlış bir kanı vardır, ancak biyopsiler kanserin kesin teşhisi için önemlidir. Tümörden doku örneği alınarak muayene, kanserin varlığını ve tipini saptamak için önemlidir. Hastalığın yayılmasına veya kötüleşmesine neden olmaz.

Tıbbi Onkoloji

Ameliyattan sonra veya kanseri ameliyat için çok büyük olan hastalarda kanser ilaçları ve radyasyonla tedaviye devam edilir. İlaç bu gruba aittir. (Çocuklarda çocuk kanseri)

Radyasyon Onkolojisi

Kanserin radyoterapi ile tedavisini gerçekleştirir. Gelişmiş radyoterapi cihazları ile uygulanan bu tedavide amaç tümörlü bölgeyi sağlıklı dokulara zarar vermeden yok etmektir.

Kemoterapi Nedir?

Kemoterapi, kanserin ilaçlarla tedavisini ifade eder. Medikal Onkolog tarafından yapılır. Cerrahi tedaviye ve radyasyon tedavisine eşlik eder ve tümör tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Kemoterapi, tümör hücrelerinin büyümesini veya onları öldürmesini durdurmayı amaçlar. Bazıları ağız yoluyla, çoğu intravenöz enjeksiyonla, tek başına veya bazı ilaçlarla birlikte alınır. Kullanılan farklı ilaç türlerinden bazıları kemoterapi ilaçları (kimyasallar), hormonlar ve bağışıklık sistemini güçlendiren, doğrudan tümöre etki eden ve antikanser ilaçları olarak adlandırılan ilaçlardır. Tümörü doğrudan etkileyen ilaçların yan etkilerini ortadan kaldırmak için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Hedefler hastanın durumuna göre değişir.

  • Tümörü tam anlamıyla yok ederek hastayı sağlığına kavuşturmak için,
  • Tümörün büyümesini durdurmak için,
  • Tümörün yayılmasını engellemek için ya da
  • Sebep olduğu belirtileri en aza indirmek için uygulanabilir.

Bazı kanserli dokularda kemoterapi tek tedavi olurken, bazılarında kemoterapiye başka tedaviler eşlik eder. Tedavi süresi ve sıklığı hastadan hastaya değişir. Günümüz yöntemleri sayesinde erken teşhis ve tedavi ile kanseri ortadan kaldırmak mümkündür. Etkili tedaviler sayesinde kanser hastalarının hayatta kalma oranı oldukça yüksektir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...