Organ transplantasyonu nedir? 

10 Şubat 2022

Organ transplantasyonu nedir? 

Resmi kayıtlara göre bilinen ilk organ nakli 1950’lerde yapılmıştır. Ve bu nakil bir böbrek ile gerçekleştirilmiştir. Hem dokular hem de organlar nakledilebilir. Organ nakli geri dönüşü olmayan bir hasar olduğunda ve alternatif tedaviler yetersiz kaldığı zaman tercih sebebidir. Organlardan ise böbrek, kalp, karaciğer, akciğer, pankreas, ince bağırsak, timüs nakledilebilir. Dokulardan ise kan, kornea, deri, kalp kapakları, toplardamar, kemik ve tendon nakledilebilir.  Organ nakilleri canlı veya ölü bir donörden yapılabilir. Canlıdan yapılan organ nakillerinde böbrek, kısmi karaciğer ve akciğer nakli olabilir. Nakledilen doku parçasına “Greft” denilmektedir. Nakledilecek doku alıcının kendisine, ikiz kardeşine, yakın akrabasına, herhangi bir insana veya başka bir canlı türüne ait olabilir. Eğer organ nakli, nakledilecek organın, kişinin bir yerindeki organı yine kendisinde başka bir yerine nakledilecek ise “Otograft” denir. Tek yumurta ikizlerinde aralarında nakil gerçekleşir ise buna “İzograft“ denir. Farklı genetikte olan insanlar arasında nakledilecek olur ise “Allograft” denir. Farklı bir canlı türünden (mesela yakın bir zamanda gerçekleştirilen domuzdan insana) nakil gerçekleştirilecek olursa bu nakile “Ksenograft” denir. 

Doku Uyuşmazlığı ve Nakil Sonrası

Doku alıcıdan genetik olarak ne kadar farklı olur ise dokunun uyuşmazlık ihtimali de o kadar artmaktadır. Bu yüzden, nakil gerçekleştirilmeden önce nakli alıcı ve nakli verici arasında kan grubu ve "HLA" gibi antijenlerin uyup uymadığına bakılır, uymuyorsa nakil gerçekleştirilemez. Bu test edilen antijenler uyumlu olsa bile organ nakli sonrası nakili alan kişiye bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar verilir. Bu nedenle de nakli alan alıcı nakil sonrası enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savunmasız hale gelir. Nakil işlemi bittikten sonra bağışıklık sistemi ilaçlarla baskılanmasına rağmen yine de bağışıklık ortaya çıkabilir. Bu bağışıklığın yanıtı nakledilmiş olan dokunun ürettiğine, hatta nakil işlemi olan alıcının hayatını tehlikeye sokan bir duruma yol açabilir. 

Organ Naklinin Farklı Yöntemleri 

Organ nakli hayat kurtaran bir tedavi biçimidir. Ancak nakil bekleyen hastalar yeteri kadar donör olmadığı için uzun süre makinelerle organ beklemek zorunda kalıyorlar. Bu gibi sorunları çözmek için bazı yollar deneniyor örnek olarak başka canlılardan nakil yapmak, yapay organ geliştirmek ve kök hücre tedavileri gibi. Ancak bu tedavi yöntemleri şimdilik çok iyi başarıya ulaşmış durumda değiller.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...