Örgütsel Bağlılık Nedir?

11 Nisan 2022

Örgütsel Bağlılık Nedir?

Örgütsel yada kurumsal bağlılık terimi o kurumda çalışan kişilerin işlerine olan bağlılığını ifade etmektedir. Yani diğer bir ifade ile çalışanın kurumunun başarılı olması için işini ve sorumluluklarını yerine getirirken gösterdiği çabaların bütününe örgütsel bağlılık denmektedir. Örgütsel bağlılık nedir? Sorusunun kısa yanıtını verdikten sonra örgütsel bağlılık nasıl sağlanır gibi konulara değinmekte fayda faydır. Günümüzde bir çok farklı işletmenin bulunduğu rekabetin yoğun yaşandığı piyasalarda işletmelerin rakiplerinin bir adım önüne geçebilmesi için iyi bir takım çalışması çıkarması gerekmektedir. Bu hem verimliliği arttırmakta hem de kurumsal kültürün oluşmasına zemin hazırlayarak çalışanların kuruma olan bağlılıklarının çoğalmasına sebep olmaktadır. Firmaların uzun dönemde başarıyı yakalamasının sırrı kurumsal bağlılığı yüksek olan çalışanlara olan yatırımından ileri gelmektedir.

Örgütsel Bağlılık Nasıl Sağlanır ?

Örgütsel bağlılığın oluştuğu çalışanlar kurumlarının amaçlarını benimsemiş kişilerden oluşmaktadır. Bu çalışanlar kurumlarının başarılı olabilmesi için elinden gelen davranışları sergileyen , motivasyonu yüksek çalışanlardır. Kurumda diğer çalışanları olumlu yönde etkileyerek motive edici özellikleri sayesinde işlerin zamanında bitmesine yardımcı olurlar. Takım çalışmasına istekli olan bu tarz çalışanlar kendilerini kurumları içinde mutlu hissettiğinden verilen görevleri yerine getirirken tam motivasyon ile çalışmaya isteklidirler. Her işletmenin en büyük kazanımlarından olan örgütsel bağlılığı yüksek çalışanlar yetiştirmek konusu sadece çalışanların içinden geldiği için yaptığı bir çalışma şekli olmamaktadır. Bu bağlılığı yaratabilmek için işletmelerin pek çok noktaya dikkat ederek çalışanlarını örgüte bağlı olarak yetiştirmeleri gerekmektedir. İşletmelerin örgütsel bağlılığını arttırmak için pek çok yol bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri ;

  • Çalışanların eğitimlerine önem vererek onlar için işle ve kişisel gelişimleri ile ilgili programlar düzenlemek,
  • Kariyer fırsatları yaratmak,
  • Maddi ve manevi ödüllerle çalışanları motive edici hedefler belirlemek,
  • Çalışanlara kurum içinde değer verildiğinin hissettirilmesi,
  • İşletmenin teknolojik alt yapı iyileştirmeleri ile piyasada güçlü bir konuma getirilmesi için çaba gösterilmesi
  • Çalışanlara yaptığı işin karşılığının maddi olarak verilmesi

Örgütsel Bağlılığı Etkileyen Kişisel Özellikler

Çalışanların örgütsel bağlılığını geliştirmek için çalıştıkları işyerlerinin tutumları önemli olmakla birlikte çalışanların kişilik özellikleri de bağlılık konusunda kolaylık sağlayan etmenler arasındadır. Genelde uyumlu ve grup ile çalışmalara yatkın kişilikler örgütsel bağımlılığı yüksek olmaya aday çalışanları oluşturmakadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...