Orta Doğu Haricinde Sınırları İçerisinde Çöl Bulunduran Ülkeler

30 Haziran 2021

 

Herkesin ismini en az bir kere duyduğu, dünyanın en meşhur çölü olan Sahra çölü dışında, dünya üzerinde küçüklü büyüklü birçok çöl vardır. Bu çöller dünyanın dört bir yanına, farklı coğrafyalara, ülke sınırlarına yayılmış iklimlerdir. Hatta ve hatta bunlar içerisinde hiçbir ülkenin sınırları içerisinde yer almayan bir çöl dahi vardır. Orta Doğu'nın bir bakıma çöller iklimi olarak görülmesine rağmen dünya üzerinde Orta Doğu’dan çok çok uzakta ve hatta oradakilerden çok daha büyük çöller bulunmaktadır.

 

 

Orta Doğu'dan Uzaktaki Çöller

Dünyanın en büyük çölü her ne kadar Sahra çölü olarak bilinse de bu doğru bir bilgi değildir. Dünyanın en büyük çölü aynı zamanda hiçbir ülkenin sınırları içerisinde de bulunmaz ve hatta koca bir kıtaya yayılmıştır. Birçok önyargıyı karşısına alan bu çölün adı Antarktika’dır. Çöl tanımı, bahsi geçen bölgenin aldığı yıllık yağış miktarı ve nem oranı yüzünden oluşan gece-gündüz sıcaklık farkından yapılır. Öyle ki yüzölçümü açısından dünyanın en büyük çölü kabul edilen Antarktika’da bu tanıma harfiyen uymaktadır. Sıcaklık farkının sıfır üzerine pek çıkmaması sebebiyle bu türden çöllere soğuk çöl de denmektedir.

 

 

Dünyanın en büyük çölleri sıralamasında Antarktika ve Sahra'nın ardından gelen çöl yine bir soğuk çöl olan Grönland’dır. İsminin anlamı Yeşil ada olsa da aksine Grönland, tamamen bembeyaz bir coğrafyadır. Aynı zamanda Danimarka’ya bağlı Özerk bir devlet olan Grönland’ın sınırlarını da belirleyen bu çöl Kuzey Amerika kıtasında bulunmaktadır. Büyük Victoria Çölü de adından söz edilmesi gereken büyüklükte bir çöldür. Öyle ki bu çöl, Avustralya'nın ve hatta Okyanusya kıtasının en büyük çölü olma özelliği ile, Avustralya topraklarının kuraklığına yakışır bir biçimde karşımıza çıkmaktadır.

 

 

Gobi çölünün de dünyanın en büyük çölleri sıralamasındaki yeri bir hayli sağlamdır. Öyle ki Gobi, Asya kıtasındaki en büyük çöl olma özelliğini taşır. Gobi çölünün sınırları Çin Halk Cumhuriyeti ve Moğolistan toprakları arasında paylaşılır. Asya kıtasının en büyük ülkelerinden olan Çin Halk Cumhuriyeti içirişinde bir çöl daha vardır ki o da Taklamakan Çölüdür. Öyle ki bu iki çöl, yüzölçümü olarak Çin’in çok büyük bir bölümü kaplamaktadır.

 

 

En büyükler sıralamasına göre aşağıda kalmalarına rağmen bulundukları coğrafyalarla şaşırtan birçok çöl dünyaya yayılmıştır. Öyle ki Türkmenistan’daki Karakum Çöl, Özbekistan ile Kazakistan arasında kalan Kızılkum Çölü, Orta Asya’da Atacama Çölü, uzun plajlarıyla bilinen Şili’de ve Hollywood filmlerinden görmeye alışkın olduğumuz türden kaktüsleriyle Sonora çölü büyük çöller arasında yer almaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Türkiye’de Sönmüş Yanardağlar Hangileridir?

26 Haziran 2022

Türkiye’de Sönmüş Yanardağlar Hangileridir?Dünyada ara sıra da olsa cereyan eden volkan...

Şehir Isı Adası ile Yüzey Isı Adası Kavramları Arasındaki Farklar  

23 Mayıs 2022

Şehir Isı Adası ile Yüzey Isı Adası Kavramları Arasındaki Farklar  Şehir Isı Adası i...

Tüketilemeyen Su Kaynakları Nelerdir?

16 Mayıs 2022

Tüketilemeyen Su KaynaklarıOkyanuslar, denizler, kaplıca ve maden suları, yer altı suları,...