Ortak Kullanım Alanlarında Temizliğin Önemi 

26 Ocak 2022

Ortak Kullanım Alanlarında Temizliğin Önemi 

  Ortak kullanım alanlarında temizlik oldukça önemlidir. Temizlik bir mekanın görünümünü etkilemesi ile fiziksel bir öneme sahiptir. Kirli bir mekanda bulunmak kimsenin tercihi olmamaktadır. Ayrıca temizlik, insanların hastalıklardan korunmasını sağlaması açısından da kritik bir önemdedir. Hijyen ile birçok hastalığın yayılması engellenmektedir. Bir evin temizliği çok daha basit olmaktadır çünkü evi kullanan kişi sayısı azdır. Ortak kullanım alanları ise binlerce insanın kullanımına açıktır. Dolayısıyla hızlı bir şekilde kirlenmesi olağandır ve mikrop üremesine açıktır. Bir hastane, kafe, okul tuvaleti, toplu taşıma araçları veya çocuk parkları ortak kullanım alanlarına örnektir. Zorunlu olarak insanların kullanması gereken bu alanlar, hastalıkların yayılmasının önlenmesi için iyi bir şekilde temizlenmelidir. 

Hijyen Kuralları ile Temiz Bir Alan Yaratımı 

Ortak kullanım alanlarında temizlik özellikle kış aylarında grip salgını ve pandemi döneminde virüs bulaşmasının engellenmesi için oldukça önemli olmaktadır. Her birey, sorumluluk bilinci ile diğer insanların haklarına saygı duymalıdır ve uyması gereken bazı hijyen kuralları vardır. Tuvaletlerde sifon kullanımı, çöplerin çöp kutusuna atılması, kapalı alanların belli aralıklarla havalandırılması, grip olunduğunda maske kullanımı, okul sıralarına, otobüs koltuklarına, banklara ayak ile basılmaması önemlidir. Kişi, ortak kullanım alanlarında diğer kişilerin varlığını göz önünde bulundurarak hareket etmelidir. Temizlik personelleri, düzenli aralıklarla temizlik yapmalı ve kaliteli temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Detaylı ve yüzeysel temizlik ihmal edilmemelidir. İnsanlar kişisel olarak temizliğine dikkat etse de genel bir hijyen sağlanmalıdır. 

Ortak Kullanım Alanları ve Kişisel Hijyenin Önemi 

Ortak kullanım alanlarında temizlik yeterli ölçüde olmazsa yeni hastalıklar oluşacak ve mevcut hastalıklar da yayılacaktır. Sağlığın korunması için belirli ölçüde sürekli bir hijyenin olması şarttır. İnsanlar kişisel temizliklerine dikkat ettiğinde ortak alanların temizliği de sağlanacaktır. Özellikle toplu taşımada tutunma yerleri, merdivenlerin trabzanları, okulda sıra üstleri, parklarda banklar ve salıncaklar sürekli temas edilen yerlere örnektir. Binlerce insan bu yerlere temas etmektedir ve el temizliği kişisel hijyenin yarısıdır denilebilir. Eller gün içerisinde sık sık yıkanmalıdır ve bunun yanında ortak alanları temizliğinde bu yerler sık sık dezenfekte edilmelidir. 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...