Oruç Reis

22 Aralık 2021

Oruç Reis

Oruç Reis karakteri TRT’nin Barbaroslar: Akdeniz’in Kılıcı dizisin ardından arama motorlarında en çok aranan kişiler arasında yer aldı. Baba Oruç, Kızıl Sakal, Barbaros Kızıl Sakal gibi farklı isimlerle anılan bu tarihi karakterin tarihteki yeri ve başarıları ise birden fazladır. 

Oruç Reis, Türk denizcilik tarihinde adından başarıları ile söz ettiren ve hafızalara kazınan bir Türk Denizcisidir. Kızıl bir sakala sahip olmasından dolayı kendisine hitap edilen “Barbarossa” adı ile bilinmektedir. Cebre Adasının 1513’de fethedilmesinde önemli katkıları olan bu Büyük Türk denizcisi hakkında bilmediğimiz birçok şey bulunmaktadır.

Oruç Reis Hayatı ve Denizcilikteki Başarılar

1470 ya da 1474, Midilli Adasında doğan ve 1518 Tilimsan’da vefat eden bu deniz kaptanı bir Osmanlı denizcisidir. Barbaros Hayreddin Paşa’nın da ağabeyi olarak bilinmektedir. Bonova adlı Osmanlı’ya ait olan bir köyde babası Yakub Ağa’nın dört evladından biridir. Diğer kardeşleri İshak, Oruç, Hızır ve İlyas’tır.

Kardeşlerin tamamı denizcilik konusunda iyi bir eğitim görmüştür. Ayrıca Fransızca, Rumca, İtalyanca ve İspanyolcaya ana dilleri kadar yatkınlardır. Oruç Reis, cesareti ve bilgi ile genç yaşlarda kendisini ispat etti ve çok kısa sürede bir geminin sahibi oldu. Gemi ticareti yapan Reis, Suriye, Mısır, İskenderiye ve Trablus sam gibi vilayetlerden mal taşımakta ve onları Anadolu topraklarına getirmekteydi. 

Bu sırada Cezayir’in doğusunda bulunan ve İspanya’nın hâkimiyetindeki Telamsan topraklarını ele geçirdi. Buraları uzun süre elinde tuttu ancak yerli halk ihanet edince Cezayir’e geri dönmek için büyük çabalar gösterdi. Ancak karşısındaki düşman sayıca üstündü onları yarmak ve aralarından geçmek zor olsa da bunu başardı.

Düşmanı uzun uğraşlar sonucu yardı ancak 20 kadar levendi, düşman safında kaldı. Bu leventlerin kurtarılma ümidi olmamasına rağmen onları yarıda ve yapayalnız bırakmamak adına geri dönmüştür. Nehri tekrar geçmeye çalışırken bütün leventleri öldü. O sırada aldığı mızrağın etkisi ile Oruç Reis’te düşman tarafından tutsak edildi. Birçok kez İspanya Kralına Oruç Reis’in öldürüldüğüne dair yalan haberler çıkınca bu sefer ispat etmek için kafası kesilerek İspanya Kralına götürüldü. Bal dolu bir torba içerisinde giden Reis’in başı kesik bedeni de kalan diğer leventler tarafından Cezayir’e götürüldü. Şu anda Sidi Abdurrahman Camii yanında bir türbeye gömüldü. Türbe her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır. İnsanlar bu şanlı kahramana dua etmek için türbeyi ziyaret etmektedir. Tarihi kayıtlara göre bu şanlı denizci hayatını kaybettiğinde 48 yaşındaydı. Cesareti ile uzun süre tarih sayfalarında adı geçti. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

İSVİÇRE MEDENİ KANUNU NEDİR? TÜRKİYE'DE NE ZAMAN UYGULANDI? 

30 Ağustos 2022

İsviçre Medeni Kanunu, 1907 yılında hukuk profesörü Eugen Huber tarafından hazırlanmıştır...

OLAĞAN ÜSTÜ HAL NEDİR?

30 Ağustos 2022

Olağanüstü hal veya kısa adı ile OHAL, olağanüstü durumlarda devletin hukuki açıdan daha r...

Nikola Tesla

13 Ağustos 2022

 Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla, 1856 Sırbistan doğumlu Amerikalı bir mucittir. Elektrik ...