Osmanlı Döneminin Sağlıklı Yaşam Nitelikleri Neler

27 Eylül 2020

Osmanlı döneminde tıpta benimsenen temel prensibi nitelikleridir.

Dünyada her şey 4 temel niteliklere sahip. Bu nitelikler ( tabiat ) soğuk, nem, kuru ve sıcaklıktır.

Kainatı 4 temel unsurlar meydana getirmiştir. Ateş; kuru ve sıcak, Toprak; kuru ve soğuk, Hava; nemli ve sıcak, Su; nemli ve soğuk, niteliklerine sahiptir.

İnsan bedenin içinde, tüm organları bu niteliklere sahip. Sağlığımız için değerli olan bu 4 temel unsurda farklı niteliklere sahiptir.

Kan; osmanlı doktorları bu dört temel nitelikleri tartışmasız temel prensip olarak kabul etmiştir. Balgam; nemli, soğuk. Kan; sıcak, nemli. Sevda; kuru, soğuk. Safra; kuru, sıcak.

Vücudumuzu meydana getiren organlarında, temel nitelikler ile belirli miktarda karışması ile meydana gelmiştir.

Tüm organların aralarında farklılık olmasının nedeni, bu karışım oranından kaynaklıdır. Bu nedenle bütün organlar farklıdır, Bunun nedeni yapısında olan değişiklik olması farklı nitelikler taşır. Bu sebepten dolayı tüm organlarımız farklı nitelikler taşır.

Örnek; Beyin ve kemikler daha soğuktur. Akciğer ile omurilik nemlidir. Kıllar kurudur. Karaciğer ile kalp sıcak niteliklere sahiptir.

Bu nedenlerden dolayı sıcak olan yiyecekler safraya meyillidir. Soğuk olan yiyecekler de balgama meyilli olur.

Yaz ayları sıcak ve kuru olduğu için safrayı artmasına sebep olur.

Kış soğuk ve yağışlı olduğu için balgam artar. Güz kuru ve soğuk olduğu için sevda artar. İlkbahar ise sıcak ve yaş olduğu için kanı arttırır.

Kişinin mizaçları doktorların dikkat ettiği özelliklerdir. O kişinin soğuk, sıcak, kuru veya nemli tabiatta olması demektir.

Yukarıda anlattıklarımız mizaçlara eğilimli olabilir veya bu nitelikler bilinebilinir. Bu bilgiler doktora yardımcı olacak bilgilerdir.

İşte bu nedenle; Soğuk tabiatta olan insanlar, sıcak sudan ve sıcak havadan hoşlanırlar. Sıcak yapıda olan insanlar soğuk sudan ve soğuk havadan hoşlanırlar. Nemli tabiata daha baskın olan kişiler kuru yiyeceklerden ve kuru havadan hoşlanırlar. Hekimler kişilerin bu özelliklerini tespit ederse sağlığı için daha yararlı ve faydalı olacak, yeme- içmelerinde ve sporlarında dahi onları yönlendirir ve daha yararlı olur.

Osmanlı döneminde bu uygulama ile kişiler kendi tabiat ve niteliklerini öğrenirlerdi. O dönemin insanları bu bilgileri kolay ve basit bir şekilde öğrenirler ve herkese öğretirlerdi.

O dönemin insanları, tabiatını ve niteliklerini bilirler ve hayatların bir parçası olmuştur. Bu şekilde kişiler kendi tabiatlarını ve niteliklerini bilirler ve ona görse hastalıklarını anlamaya çalışırlardı. Hasta olduklarında doktorlar kişilerin, niteliklerine ve tabiatına göre tedavisini el alırdı.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...