Otobüslerde Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

9 Eylül 2021

Otobüslerde Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Oldukça yaygın olan yolculuk içinde gerçekleşen mide bulantısı özellikle de kadın ve çocuklarda ortaya çıkıyor. Bu bulantılar tatil dönemlerinde veya iş seyahatlerinde otobüse binmekten çekinmeye sebep oluyor.  Bu insanlar adına yol boyu mide bulantısı ve de kusma sorunu yaşamak yaşam kalitelerini de düşürüyor. Uzmanlar ise Türkiye’de bulunan her üç kişiden birinin tüm hayatı boyunca otobüs tutması sorunu yaşadığını belirtip alınması gerekilen bazı önlemleri sıralıyor.

Beyine yanlış uyarı gitmesi mide bulantısına neden oluyor. Otobüste mide bulantısı veya araç tutması olarak da bilinen bu rahatsızlığa aslında iç kulak ve de göz reseptörlerinden beyine ulaşmakta olan çelişkili in formasyonlar sebep oluyor.  Vücut yolculukta beyne zıt mesajlar gönderiyor. Bu durumda da mide bulantısı sorununu ortaya çıkarıyor.

Otobüslerde Yaşanan Mide Bulantıları İçin Ne Yapılmalı?

Uzun süren otobüs uçak yolculuklarında mide bulantısı sorunu yaşamak istemiyorsanız alacağınız oldukça basit olan önlemler, seyahatinizi çok rahat geçirmeniz için yardımcı olacaktır.

1-Çubuk Kraker Tüketimi: Çubuk krakerler yağsız ve tuzlu olduğundan dolayı mide bulantılarına iyi gelir.

2-Zencefil İçeren Ürünler: Zencefil, sindirim sisteminde yaşanabilecek tüm bozukluklar için oldukça faydalı olan bir bitkidir. Bulantıyı geçirmede adına da oldukça etkili olan bileşenler içerir
3- Otobüste mide bulantısı yaşayan kişiyle sohbet edilmemelidir: Otobüs sadece tek bir kişide olmayabilir. Bu sorun i başka bir yolcuda varsa onunla sohbet etmek veya onu izlemek midesi bulanan kişiye yararlı değildir. Bunun yerine hemen dışarıya bakmak veya başka bir işle ilgilenmemek iyi bir tercih olur.

4-Seyahat Öncesi Bir Doktora Danışmak: Eğer durumunuzun ciddiyeti biliyorsanız seyahate çıkmadan önce mide bulantısı konusunda doktorunuz ile görüşmelisiniz. Tavsiye edilen tüm ilaçları dikkatli bir biçimde kullanarak bu mide durumun etkilerini azaltmak mümkündür.

5-Çocuklar İçin Otobüste Mide Bulantısı: Otobüste mide bulantısı sorununu engellemek adına ne öneriliyorsa, rahatlık ile bunlar çocuklar için de kullanılabilir. Özellikle de camdan belirli bir noktaya odaklanıp bakmak veya göz bandı ile uyumak en rahat olarak uygulanabilecek olan yöntemlerdendir. İlaç kullanımı öncesinde de mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

6-Seyahat Öncesinde Yenilenlere Dikkat Etmek: Sindirimi çok güç olan yağlı ve de baharatlı yiyecekleri tüketmekten daima kaçının.  Çünkü bu tarz yiyecekler daima mide bulantısını tetikler. Hafif olan gıdalar tercih edilmelidir.

7-Kötü Kokular: Yolculuk boyu sizleri rahatsız edecek olan kötü kokulardan uzak durun.

8-Ani Hareketler: Özellikle de başınızı ani olarak hareket ettirmeyin.

9-Oturma Seçeneği: Gidiş yönüne ters olan koltuklarda oturulmamalıdır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!