Öyle Bir Faydası Var Kİ Kahve Telvesinin!

23 Ekim 2020

İçmiş olduğunuz kahve telvesinin öyle faydaları var ki artık atmayı dahi düşünmeyeceksiniz.

Kahve telvesi, Bitkileri korur, mutfağınızda temizlikçi, buzdolabının koku gidericisi olarak kullanılabilir yani kötü koku alıcısı, güzelleştirir peeling özelliği var. Keyif kahvesi olarak içtiğimiz kahvenin telvesinin ne kadar çok şeylere faydası var hepsini duyduğunuza şaşıracaksınız.

Kahve telvesi faydaları neler:

1- Güzellik Sırları:

Kahve telvesinin tüm vücuda faydası var. Yüz, göbek, bacak ayak ve ellere uygulayabilirsiniz. Kan dolaşımı hızlandırıyor ve peeling görevi görüyor. Kalan kahve telveyi ılık su ile biraz karıştırın ve temizlediğiniz yüze masaj yaparak 10 dakika uygulayın ve yıkayın.

2- Göz altına kahve telvesi sürdüğünüzde:

Göz altında oluşan halkalar alerji sonucu tıkalı burun genlerin ile ilgili bir çok sorun çıkar. Göz altında oluşan morluk sizi yorgun ve soluk gösterecektir. Kahvenin kan akışını hızlandırması, gözün altında bulunan damarların küçülmesine yardımcı olacaktır.

Evde uygulamış olduğunuz bu basit uygulama hem cildinizi sıkılaştıracak ve göz altı sarkık görünmesini azaltacaktır.

Bir tatlı kaşık kahve telvesi ve 1 tatlı kaşık hindistanceviz yağı karıştırın ve göz altınıza uygulayın. Yaklaşık 2 dakika kadar bekleyin ve soğuk su ile yıkayın. Gözünüzün içine girmemesine dikkat edin. Gözleriniz için 2 tane salatalık dilimleyin ve üstüne koyun bekleyin.

Salatalık gözlerinizin şişkinliğini ve rahatlamasını sağlayacaktır. Kahve telvesi ise kan akışını hızlandırır damarların küçülmesine yardımcı olacaktır.

3- Dibi tutmuş tencere:

Bazen yaptığınız yemek yanar ve tencerenin dibi temizlemek o kadar kolay olmayabiliyor. Bunun için yapacağınız tek şey mutfakta kullandığınız fırçanın üzerine biraz kahve telvesi sürün ve ovalayın tertemiz olacaktır.

4- Tıkanık lavabo ve gidere çözüm:

Tıkanan lavabonuza kaynattığınız suyun için kahve telvesini birazda karbonat ekleyin gidere dökün. Kimyasal ürünler kadar çok etkili olmasa da etkisi olacaktır.

5- Buzdolabı kokusunu alır:

Kalan kahve telvesini bir temsi yada gazete üzerine koyun ve kurutun. Daha sonra bir küçük tabak içine koyun buzdolabınızın bir köşesine bırakın. Kötü kokuyu karbonattan daha iyi alıyor.

6- Bitkiler için gübre:

Eminin çoğunuzun evinde yetiştirdiği bir bitki var. Açelya, kamelya yada sardunya gibi bitkiler kahveyi bizler kadar severler. Kahve telvesi toprağı besler ayrıca böceklerden, sinekler ve salyangozları çiçeklerden uzak tutar. Evde kedi besliyorsanız eğer, çiçeklerin altına kuruttuğunuz portakal kabuğu rendesini de koyabilirsiniz.

7- Sarımsak ve soğan kokusunu alır:

Elinizde kalan sarımsak ve soğan kokusunu gidermek için kalan telveyi elinizde ovuşturun ve yıkayın. Ayrıca nemlendirici özelliği vardır.

8- Banyodan önce peeling vücut için:

Kalan telvenin içine bir kaç damla greyfurt, nane ve hindistancevizi yağı ekleyin. Vücudunuzda oluşan selüitleri cildinize uygulayın. Varsa içine rendelediğiniz limon kabuğunu da ekleyebilirsiniz.

9- Hobi gereci:

Eğer evde hobi olarak mum, sabun yapıyorsanız kuruttuğunuz telve mükemmel bir ek malzeme olacaktır. Hatta kumaş, kağıt gibi emici özelliği olan ürünlerde eskitilmiş görünümü vermek için boya olarak kullanılabilir.

10- Köpeklerde oluşan pirelerin korkusu:

Köpeğinizin şampuanına kahve telvesini koyun ve yıkayın. Tüm pireleri öldürür ve tüyleri daha parlak görünecektir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...