Pancar Tüketerek Mide Asidi Seviyenizin Ne Kadar Olduğunu Öğrenebilirsiniz!

15 Aralık 2020

Hepinizi tuhaf geldi değil mi? Pancar yemek ile mide asidini öğrenmek.

Nasıl oluyor dediğinizi duyar gibiyim. Oldukça basit bir uygulama ile öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken pancar yedikten sonra tuvalete giderek idrar renginize bakmanız.

Eğer idrarınız parlak ise mide asidiniz normal demektir. Ama idrarınızın rengi pembe gibi ise, mide asidiniz düşük demek oluyor.

Mide asidi sebepleri

Proteinleri parçalamaya ve B12 dengesini daha çok kullanmak için, ayrıca pH belli bir seviyede olmasını sağlamalıdır. Vücudunuz da mide asidiniz düşük ise, proteinleri gerektiği kadar sindiremez. Buda proteinlerin küçük parçaları bölünerek bağırsaklara gitmesini sağlar.

Buda farklı sağlık problemlerine neden olur. Daha çok bağırsak problemlerine neden olur. Bu sorunlar ise şöyle; ince bağırsakta, gluten partikürleri delik açarak sindirilmeyen gıdaları kan dolaşımına gitmesini sağlar.

Bunun yanı sıra vücudun B12 vitamini daha düzgün emilememesini sağlayarak sizin kendinizi daha bitkin ve yorgun olmanıza neden olacaktır. Böylece siz bağırsaklarınızda daha fazla problem yaşar ve kendiniz her daim bitkin ve yorgun olarak hissedersiniz.

İşte burada pancar ile mide asidinizin ne seviyede olduğu öğrenerek daha dikkatli olabilirsiniz.

Pancar tüketiminde sonra idrarınızda renk pembe gibi ise, pH seviyeniz oldukça düşük oranda demek. Bunu normal düzene getirmek için, yemek yedikten 15-30 dakika önceden 2-3 su bardak su tüketmelisiniz.

Yemek yemeden önce su içmeniz midenizi bir koruyucu gibi koruyacak ve asit olmasına izin vermeyecektir. Böylece mideniz olması gerektiği gibi davranır ve asit salgısının artmasına yardım eder.

Gerçek elma sirkesi tüketin

Yemek yemeden önceden elma sirkesi içmeniz mide asidini azaltmaya neden olacaktır. Sadece 1 çorba kaşık elma sirkesini, 1 su bardağı suya ekleyin ve için. Bu kadar.

Pancarın faydaları neler

Pancar suyu muhteşem bir antioksidan, folik asit ve potasyum kaynağıdır. Suyu çok kıymetlidir. Kansere mükemmel bir faydası vardır.

En sağlıklı besin türüdür

5 faydalı gıdalar arasındadır. Libodoyu artırmaya, kan basıcın düşmesini sağlamaktadır. Suyunu sıkarak, pişirerek yada haşlayarak tüketebilirsiniz.

Enflamasyonla ile savaşıyor

İçerisinde yüksek seviyede betain bulundurur. Bu sayede proteinleri, enzimleri ve hücreleri korumaya yardım eden bir besin türüdür. Bu sebepledir ki pancarın enflamasyona karşı etkili olup, kronik hastalıkları önleyecek ve iç organlarınızı koruyacaktır.

 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...