Panik Atak ve Kalp Krizi Farkları Nelerdir?

19 Eylül 2021

Belirtileri göz önüne alındığında birbirinde oldukça benzer iki rahatsızlık olan kalp krizi ve panik atak rahatsızlıklarının ayrımı kimi zaman zor yapılıyor. Özellikle son dönemlerde kalp krizinin genç bireylerde hatta çocuklarda görülebilen bir hastalık pozisyonuna gelmesi bu iki rahatsızlık arasındaki farkın yapılmasındaki önemi de arttırmaktadır. Birçok birey geçirdiği panik atağı, kalp krizi ya da kalp krizini panik atak olarak yorumladığı için hastalığın teşhisi ve gerekenin yapılması konusunda hatalar yapılabiliyor. Yapılan bu hataların önüne geçebilmek adına yazının sizlere fayda sağlayacağını umuyoruz.

İki Rahatsızlığı Birbirinden Ayıran Faktörler 

Öncelikle iki rahatsızlık arasındaki en önemli fark kalp krizinin ölüme yol açabilecek düzeyde bir rahatsızlık olmasına karşın panik atak rahatsızlığının ölümcül bir tehlikesinin olmamasıdır. Bu hususta kalp krizinin doğru saptanması panik atağa karşın çok daha kritik önem taşımaktadır. 

  • İlk olarak kalp krizi ve panik atak arasında ağrıların farklı şekilde ortaya çıkması iki rahatsızlığın en belirgin özelliklerindendir. Kalp krizinde ağrı göğüste basınç hissiyle ortaya çıkar ve kalbe bıçak saplanıyormuş gibi bir hisle devam eder. Panik atakta ise Çok daha küçük ağrı girişleri olur. Tıpkı bir iğne kalbinize sağlanıyormuş gibi bir his yaratır ve bu hissin yayıldığı alan kalp krizi ağrısının yayıldığı alandan çok daha küçüktür.
  • İkinci olarak eğer hareket edildiğinde ağrı azalıyorsa bu bir panik ataktır. Kalp krizinde ise tam tersine ağrının dinmesi için hasta kişinin hareketsiz bir şekilde dinlenmesi gerekir.
  • Üçüncü olarak eğer belirtiler arasında soğuk soğuk terleme varsa bu kişinin kalp krizi geçirdiğinin bir işaretidir. Diğer yandan eğer terleme yoksa ve kişiyi sıcak basıyor ya da vücuduna bir üşüme hissi geliyorsa bu da kişinin panik atak geçirdiğinin bir işaretidir.
  • Dördüncü olarak kalp krizinde kişi bilinç kaybı yaşarken panik atakta böyle bir durum söz konusu değildir. Panik atak geçiren kişi bilinci açık bir şekilde etrafında olup bitenleri takip etmeye devam edebilir.
  • Beşinci olarak nefes almadaki farkların saptanması da önemli faktörlerdendir. Özellikle kalp krizinde kişinin derin nefes alması mümkün değildir. Nefes alması engellenir. Panik atakta ise kişi derin nefes alır ama aldığı nefesin yetersiz olduğunu düşünür bu da nefes almada düzensizliğe yol açar.
  • Bayılma, kusma, mide bulantısı gibi belirtiler her iki hastalıkta da görülen belirtiler olmasına rağmen kalp krizinde çok daha yoğun ve şiddetli şekilde karşımıza çıkar.
  • Son olarak panik atak geçiren kişiler kaygı ve korku temelli bir rahatsızlık yaşadıkları için genel itibariyle rahatsızlık süresi boyunca kontrollerini kaybetme ve çevrelerindeki insanlara karşı yabancılaşma hissi yaşarlar. Bu durum kalp krizi geçiren kişilerde görülmez.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...