Para Politikası Nedir? 

30 Mart 2022

Para Politikası Nedir? 

Bir merkez bankasının ekonomi üzerindeki paranın miktarını ve fiyatını belirlemeye çalıştığı uygulamalara para politikası denmektedir. Günümüzde pek çok merkez bankası para politikalarını fiyat istikrarlarına ulaştırmak adına kullanmaktadır. Para politikalarına yön verirken genelde kısa vadeli faiz oranları da kullanılmaktadır. İnsanların para politikası nedir sorularına yönelik detaylı bir bilgi için bir bilgilendirme yazısı hazırladık. 

Para Politikası

Para politikası; ekonomik büyüme, istihdam artışı ve fiyat istikrarı gibi hedeflere ulaşabilmek adına paranın elde edilebilirliği ve maliyetini etkilemek için alınan kararları kapsamaktadır. Uygulamasından sorumlu olan kuruluşlar merkez bankalarıdır. Ülkemizde bu kurum TCMB olmaktadır ayrıca TCMB Kanunuyla hükme bağlanmaktadır. Para politikaları kısa vadeli faiz oranları ile alakalıdır. Kısa vadeli faiz oranları merkez bankalarının finansal kurum ve kuruluşlar ile işlemlerinde kullandıkları faiz oranlarına denmektedir. Faiz oranında yapılan bir değişiklik, bankaların ve diğer finansal kuruluşların kendi müşterileri için belirlemiş oldukları faiz oranlarını, döviz kurlarını, varlık fiyatlarını ve diğer beklentileri de etkilemektedir. 

Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda ekonominin gidişatı yani ülkede ki ekonomik aktiviteler ve fiyatların genel seviyeleri üstünde etkilidirler. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası işte tüm bu sorumluluğu alan yegâne kurumdur. 

Para Politikası Kurulu Nedir?

Para politikası nedir ya da para politikası hangi kurul tarafından yönetilir soruları günümüzde en çok merak edilen konular arasındadır. Yaşanan ekonomik sorunlar insanların ekonomiye bakış açıları konusunda daha bilgili olmaya da itmesi burada etkili olmaktadır. 

Para politikası kurulu, para politikalarına karar veren kurulu kapsamaktadır. Kısaca PPK adı ile anılmaktadır. Kurul 7 üyeden oluşmaktadır. Kurul içerisinde; merkez bankası başkanı yardımcıları, banka meclisi üyeleri arasından seçilen bir üye ve başkan önerisi üstüne müşterek kararla atanan (atanmış) bir üye bulunmaktadır. 

Bu kurulun görevi öncelikle para politikalarının ilke ve stratejilerini belirleme, hükümet ile birlikte enflasyon hedeflerini belirleme, para politikası hedefleri ve uygulamaları konusunda hükümeti ve kamuoyunu açıklama günlerinde bilgilendirmek. Ayrıca hükümetle TL’nin iç ve dış değerini koruma, gerekli önlemleri alma ve kur rejimlerini de belirlemeye çalışmaktadır. 

PPK toplantıları (önceden duyurulan takvimlere göre) yılda 8 defa düzenlenmektedir. Kararlar toplantıların yapıldığı gün saat 14.00 de yayımlanır. Kararların özeti 5 (iş) gün içerisinde yayımlanmaktadır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...