Parke Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

28 Nisan 2022

Parke Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parkenin bir mekanda uzun süreler boyunca kullanımda olması ve dekorasyonu tamamlayan ürünlerden biri olması sebebi ile parke seçimi yaparken bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Parke seçiminde öncelikle ürünün kalitesi dikkate alınarak seçimler yapılmalıdır. Belirli bir kalınlığın altında olan ürünler çabuk deforme olmaya ve çizilmelere sebebiyet verdiğinden parkede seçilecek ürünün kalınlığı önem taşımaktadır. Parkeyi nerede kullanacağınıza göre parkeler çeşitli kanlıklara ayrılmış durumdadır. Örneğin işyerlerinde kullanılan parkeler çizilmeye daha müsait olduğundan daha mukavemetli ürünler tercih edilmelidir.

Parke seçiminde tek kıstas ürünün kalınlığı olmamaktadır. Bunun yanı sıra rengi, dokusu, mukavemeti gibi faktörler de parke seçiminde dikkat edilmesi gerekenler konularında sıralanabilmektedir. 

Parke Rengi Nasıl Seçilmeli

Parke rengini seçerken pek çok hususu göz önünde bulundurarak seçimler yapmalısınız. Öncelikle parkeyi evinizde mi işyerinizde mi kullanacağınız konusu önemlidir. Bunun dışında parkenin hangi odalar içinde kullanacağı konusuna bakmalısınız. Eğer ki parkeyi eviniz için seçecekseniz evinizin ışığı alma açısı, odaların büyülüğü, evde kullandığınız diğer eşyaların rengi ve parkenin bunlar ile uyumu dikkate almanız gereken konulardandır. Eviniz güneş görmeyen bir konumda ise koyu renkli parkeler evinizi olduğundan daha karanlık ve kasvetli gösterebilir böyle bir durumunuz var ise açık rengi parkeler seçmeniz daha iyi olacaktır. Bej rengi parkeler günümüzde oldukça farklı çeşitleri ile son derece trend ürünler arasındadır. Gri renk parkeler ise modern duruşları ile özellikle modern tarzda döşenmiş evler için oldukça uygun modeller arasında yer almaktadır. 

Evinizde kullanmış olduğunuz mobilyalar klasik modellere daha yakın ise kahverengi ahşap görünümlü parkeler sizin için uygun seçimler olabilmektedir. Eşyalarınız koyu renklere yakın tonlarda ise parkelerinde koyu renk olması mekanları sıkıcı hale getirebilir. Bu gibi durumlarda kontrast renkler seçmeniz gerekmektedir.

Parke Seçiminde Yalıtımın Önemi

Parke seçimi yaparken sadece görsellikle alakalı olarak seçilmemelidir. Günümüzde kıt kaynakların tasarruflu kullanılması adına evlerimizde ve işyerlerimizde yaptırdığımız her türlü tasarruf önlemi hem maliyetlerimizi azaltmamıza neden olacak hem de çevreye karşı daha duyarlı olmamızı sağlayacaktır. Bu nedenle parkelerinde seçimi yapılırken ısı yalıtımına destek olacak ürünler arasında seçmemiz gerekmektedir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Mobilyaların Dekorasyona Etkileri

8 Mayıs 2022

Mobilyaların Dekorasyona Etkileri  Mobilyaların dekorasyona etkileri herkes tarafından bili...

Doğayı Evinize Taşıma Yöntemleri

7 Mayıs 2022

Doğayı Evinize Taşıma YöntemleriGünümüz şartlarında insanların hızlı ve yorucu haya...

Feng Shui Felsefesi ile Ev Dekorasyonu

6 Mayıs 2022

Feng Shui Felsefesi ile Ev DekorasyonuFeng Shui felsefesi ile ev dekorasyonu yapılabilmesi içi...

Çocuk Odası Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmeli

5 Mayıs 2022

Çocuk Odası Tasarlarken Nelere Dikkat EdilmeliÇocuk odaları bir evin en canlı ve renkli oda...