Parmağınız 5 Hareketi Size Her Şeyinizi Anlatsın

22 Kasım 2020

Araştırmalar sonucu, uzmanlar yaş aldıkça sinir ve kas sisteminde yavaşlama olduğunu söylüyor. Bu anlayabilmek için 2 yıl da bir kendinizi fiziksel olarak deneyebilirsiniz. Evinizde kendinizin de yapabileceği bir dakikalık bu test ile nasıl bir problem olduğunu ortaya çıkarabilirsiniz.

1- Tırnak testi uygulaması

Sağ işaret baş parmak ile sol parmakları hepsini teker teker sıkın bu şekilde 5 saniye bekleyin. Bıraktığınız an sıkmayı, kanın 2 saniye gelmemesi gerekiyor. Yapmış olduğunuz bu test uygulamaları acı hissettiriyorsa bir sorun var anlamına gelir.

Başparmak: Eğer başparmağınızı sıktığınızda acıyorsa, akciğerinizde sorun olabilir.

İşaret parmak: Bu parmak kalın bağırsağınızı işaret eder, eğer bu parmağınızda sıktığınızda acı veriyorsa kolon sorununuz vardır.

Orta parmağınız: Eğer orta parmağı sıktığınızda acı veriyorsa kalp sorununuz vardır.

Yüzük parmak: Bu parmak kalbi işaret eder. Eğer sıktığınızda acı veriyorsa kalp problemine işaret etmektedir.

Küçük parmak: Bu parmakta oluşan acı ince bağırsakta sorun olabilir.

2- Avucumuzu yumruk yapalım

Bu uygulama için avucunuzu yumruk yapın ve yaklaşık 30 saniye bu şekilde bekleyin. Sonra yumruğunuz açın. Açtığınızda avucunuzda beyaz lekeler göreceksiniz bunun nedeni kan akışını durdurduğu için.

Avucunuzu açtıktan sonra kan akışı tekrar başlar ve aynı eski rengine döndüğünde bir sorun yok demektir. Ama bu rengin eski haline gelmesi bir süre geçtikten sonra alıyorsa o zaman arterioskleroz (Damar sertliği) sorunu var demektir.

3- Kalça kasları sıkalım

Yere uzanın ve yüzünüzü yere gelecek şekilde çevirin. Kollar yana uzatın, bacaklar yere sabit şekilde bırakın ve bir bacağınızı yukarı kaldırın.

Dik şekilde yukarı tutun bacağınızı yaklaşık 30 saniye bekleyin.

Eğer bu hareketi yaptığınızda acı vermiyorsa sağlığınızda sorun yok demektir. Yalnız bunu yapınca acı hissediyorsanız, kaslarda olan gluteus maximus kaslarınız hasar görmüş demektir.

4- Bacakları sabit tutalım

Az önce yaptığınız hareketin aynısını tekrar yapın. Bu sefer iki bacak yukarı kaldıralım ve aynı şekilde 30 saniye bekleyin. Bu egzersizi yaptığınızda zorluk çekmiyorsanız sorun yok demek ama zorlandığınızı hissediyorsanız, omuz yada karın kaslarında bir sorun olabilir.

5- Göğsümüzü Yukarı kaldıralım

Aynı şekilde yere uzanın bu sefer yüzünüz yere bakar şekilde uzanın. Sadece eller ve gövde yukarı doğru kaldıralım ve 30 saniye bekleyin.

Bu egzersizi sorunsuz bitirdiyseniz sağlığınızda bir sorun yok demek. Ama acı ve ağrı veriyorsa o zaman omurganızda bir sağlık problemi olabilir.

Unutmayalım ki bu uygulamalar hiç bir şekilde kesin çözüm değil ama bazı hastalıkların belirtileri alabiliyor. Bu nedenle bu uygulamaları doktor onayı ile yapmayı ihmal etmeyin.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...